«Άνετα ο Κύργιος»

Το άρθρο του Σπύρου Πιτσινή

1453143763192Το Αυστραλιανό Όπεν ένα από τα μεγαλύτερα τουρνουά τένις μόλις ξεκίνησε.

Σε αυτό ξεχώρισε ο Ελληνοαυστραλός ταλαντούχος Νίκ Κύργιος ο οποίος αντιμετώπισε και νίκησε εύκολα στον πρώτο γύρο τον Ισπανό Πάμπλο Καρένο Μπούστα με 3-0 σετ και σκορ 6-2,7-5,6-2

Το πρώτο σετ ήταν σαφώς υπό τον έλεγχο του Αυστραλού ο οποίος κατάφερε να <<σπάσει>> το σερβίς του αντιπάλου του και να πάρει από την αρχή τα ηνία του αγώνα.Στην συνέχεια φρόντισε να επιβάλλει τον ρυθμό του και στο υπόλοιπο του σετ. Κατάφερε  να <<σπάσει>> για δεύτερη φορά το σερβίς του Ισπανού και να κατακτήσει εύκολα το πρώτο σετ

Στο δεύτερο σετ ο Ισπανός μπήκε αποφασισμένος και κατάφερε από την αρχή να <<σπάσει>> το σερβίς του Αυστραλού.Η χαρά του κράτησε μόλις λίγα λεπτά και έπειτα ο Αυστραλός δείχνοντας σωστό χαρακτήρα κατάφερε να <<σπάσει>> το σερβίς του Ισπανού φέρνοντας το σετ στα ίσα.Έπειτα όλα έδειχναν πως ο νικητής του δευτέρου σετ θα κρινόταν στην διαδικασία του tie break(όποιος φτάσει πρώτος στους 7 πόντους).

Ο Κύργιος όμως είχε άλλη άποψη και κατάφερε να <<σπάσει>> το σερβίς του αντιπάλου του στο τέλος και να κατακτήσει και το δεύτερο σετ.

Τέλος στο τρίτο σετ τα πράγματα πήγαιναν προς το μέρος του Αυστραλού ο οποίος γρήγορα κατάφερε να <<,σπάσει>> το σερβίς του Ισπανού και να πάρει προβάδισμα στο τελευταίο σετ.Ο Ισπανός είχε ξεμείνει από ιδέες και δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πιέσει καθόλου τα σερβίς του Κύργιου. Στο τέλος του τρίτου σετ ο Αυστραλός <<έσπασε>> ξανά το σερβίς του αντιπάλου του και πήρε την νίκη

Ο Ελληνοαυστραλός Νίκ Κύργιος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και είχε σαν όπλα τα σερβίς του(16 άσοι) και την ψυχραιμία του.Ο Νίκ θα αντιμετωπίσει τον Ουρουγουανό Πάμπλο Κουέβας στην δεύτερη φάση του Αυστραλιανού Όπεν ο οποίος νίκησε εύκολα στα 3 σετ Ιάπωνα Νισιόκα με σκορ 6-7, 1-6, 4-6