Νίκη ευρώπης για την ΞΑΝΘΗ…3-0 τα Γιάννενα στα Πηγάδια

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

Η Ξάνθη επικράτησε εύκολα του ΠΑΣ στα πηγάδια και ξέφυγε με 3 βαθμούς από την 6η θέση, κάτι που την κάνει φαβορί για έξοδο στην Ευρώπη τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος!

Η ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ξάνθη μπήκε μουδιασμένη στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ να το εκμεταλλεύεται και να χάνει τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 11′ ο Καρανικάς έκανε την σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Κόντε στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να μην μπορεί να νικήσει τον…..Σβάρνα, ο οποίος έδιωξε πάνω στην γραμμή! Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά απο λάθος του Σιλά, ο Καρανικάς βρέθηκε αφύλακτος στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του κατέληξε πολύ άουτ. Η πίεση του ΠΑΣ συνεχίστηκε και στο 18′ ο Σκόνδρας σούταρε χωρίς να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Από εκεί και πέρα η Ξάνθη ισορρόπησε το παιχνίδι, δημιουργώντας τις δικές της φάσεις. Στο 24′ ο Γέντρισεκ απείλησε με προβολή, ενώ στο 31′ ο Τριάδης λίγο έλλειψε να ανοίξει το σκορ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.  Το ημίχρονο έκλεισε με άλλη μια φάση για τα Γιάννενα, όταν ο Λιλά με εξ’ επαφής πλασέ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε αποφασισμένη και στο 50′ ο Ντουρίτσκοβιτς άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα ο Γέντρισεκ πέτυχε σίγουρα ένα από τα γκολ της χρονιάς, όταν με σουτ από τα 40 μέτρα κρέμασε τον Βελλίδη. Το τρίτο και τελευταίο χτύπημα της Ξάνθης ήρθε στο 72′ με σκόρερ και πάλι τον Γέντρισεκ. Ο Τριάδης εκτέλεσε φάουλ με τον Βελλίδη να διώχνει άτσαλα και τον Γέντρισεκ να παίρνει το ριμπάουντ και ανενόχλητος να γράφει το τελικό 3-0! Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς καμία άλλη αξιόλογη φάση, με την Ξάνθη να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο γι αυτήν και να γίνεται φαβορί για το τελευταίο εισιτήριο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Ντε Λούκας, Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας (21’ Φασίδης), Μπρίτο (46’ Κάστρο)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος (68’ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Κόντε, Τσικάρσκι, Καρανίκας (53’ Νικολιάς), Μανθάτης, Σκόνδρας (57’ Χαλκιαδάκης)