Σπουδαία νίκη και βραχεία κεφαλή για την πέμπτη θέση η Ξάνθη

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

Η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και παρέμεινε στην 5η θέση της Superleague!

Η ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ξάνθη γνώριζε ότι με νίκη θα παραμείνει σε τροχιά Ευρώπης μετά το 2-2 στην Νέα Σμύρνη. Έτσι λοιπόν οι Ακρίτες μπήκαν δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού με σκοπό την επίτευξη ενός γρήγορου γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 14′, όταν ο Κάστρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Η πίεση του ΑΟΞ συνεχίστηκε και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε τον σκοπό του. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά, νικώντας αυτή την φορά τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμα φάση και αυτή από πλευρά Ξάνθης. Πιο συγκεκριμένα στο 44′ ο Κάστρο πάλι με κεφαλιά, από θέση offside όμως, ανάγκασε τον Κυριακίδη σε μία εξαιρετική επέμβαση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΞ μπήκε με αμυντική περισσότερο διάθεση, με τον Παναιτωλικό να βρίσκει την ευκαιρία να ανεβάσει τους ρυθμούς του. Στο 68′ ο Μοράρ με καλή εκτέλεση φάουλ απείλησε τους Ακρίτες με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Η Ξάνθη κατάφερε να γίνει απειλητική στο 80′ με τον Τριάδη, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση χωρίς να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στον Κυριακίδη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία ακόμα φάση. Ο Τριάδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, οδηγώντας τον Κυριακίδη να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Άργκους με τους Αγρινιώτες να έχουν ήδη πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές τους. Πλέον τα μάτια όλων στρέφονται στη Νέα Σμύρνη, όπου εκεί θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό η 5η θέση της Superleague!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Μεχία, Ντε Λούκας (78′ Κάσα Καμαρά), Ντουρίτσκοβιτς (59′ Λουσέρο), Μπρίτο (73′ Γέντρισεκ), Τριάδης, Κάστρο

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Σοάρες Άργκους, Μαρινάκης, Τσοκάνης (73′ Γιαννιώτης), Μπεχαράνο (79′ Γουίλιαν), Μοράρ, Χόρχε Ντίας, Φάρλεϊ Ρόσα, Κεβν Ιταμπέλ (46′ Κλέσιο), Μάρκος Πάουλο