Άφησε βαθμούς στα πηγάδια…χάνει έδαφος στην κούρσα για την ευρώπη

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

Η Ξάνθη, αν και ανώτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, γλίτωσε στο 93′ την ήττα από την Κέρκυρα.

Η ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σ’ ένα άδειο από κόσμο γήπεδο Ξάνθη και Κέρκυρα τέθηκαν αντιμέτωπες στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Superleague. To πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Η Κέρκυρα τελείωσε το ημίχρονο χωρίς καμία προσπάθεια για γκολ, αντίθετα η Ξάνθη έκανε τέσσερις τελικές, με κύριο εκφραστή τον Γέντρισεκ, ο οποίος έκανε τις τρεις από τις τέσσερις ευκαιρίες των ακρίτων. Η καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 7′, όταν ο Σλοβάκος επιθετικός του ΑΟΞ βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο, όμως ο γκολκίπερ των Φαιάκων απέκρουσε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερο αφού και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες. Η Κέρκυρα αιφνιδίασε την Ξάνθη και στο 59′ απείλησε με τον Παμλίδη, όμως ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Στο 63′ απείλησε εκ νέου με τον Αντέτζο, με τον Μπαξεβανίδη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ. Ο Γεωργίου έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Επστάιν σούταρε, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε, όμως ο Γερμανός πήρε την επαναφορά, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο ο Γεωργίου που κάνει την σέντρα είναι εκτεθειμένος. Στο 78′ οι Φαίακες έφτασαν πολυ κοντα στο 0-2, οταν ο Παμλίδης σέντραρε απο δεξιά και ο Μπαλάφας με κεφαλιά ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς στην επέμβαση του αγωνα. Βέβαια και σε αυτήν την φάση υπάρχει οφσάιντ, καθώς ο Μπαλάφας βρίσκεται πιο μπροστά απο τον Μελιόπουλο. Στην συνέχεια η Ξάνθη ανέβασε ρυθμούς και στο 85′ έφτασε κοντά στο 1-1 με τον Κάστρο, όμως αυτός έστειλα την μπάλα ψηλά άουτ. Εν τέλει ο ΑΟΞ ισοφάρισε στο 93′ έπειτα απο σέντρα του Τριάδη, ο Κάστρο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό το 1-1. Ωστόσο αυτή η ισοπαλία αφήνει λίγο πίσω τους ακρίτες για την κούρσα της 5αδας εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Κίκε (63′ Τριάδης), Μπρίτο (54′ Φασίδης), Ντουρίτσκοβιτς (71′ Κάστρο), Γέντρισεκ

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν (85′ Μυτίδης), Ρόλε (89′ Γκράσι), Γεωργίου (73′ Αρτυματάς), Παμλίδης