Νταμπλούχος και περήφανος ο ΠΑΟΚ!!! 1-0 την ΑΕΚ!!!

Από το Paoktzaki4

Το ήθελε πολύ και το κατέκτησε! Ο ΠΑΟΚ είναι νταμπλούχος Ελλάδας, κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΚ στον μεγάλο τελικό του ΟΑΚΑ, γράφοντας μία ακόμη σπουδαία στιγμή, στη φετινή “χρυσή” σεζόν.

Ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν με το τρόπαιο στην Θεσσαλονίκη και το έκαναν! Οι παίκτες του Λουτσέσκου μπήκαν στο παιχνίδι με μάτι που… γυάλιζε και με ένα πανέμορφο γκολ του Ακπόμ, κέρδισαν με 1-0 την ΑΕΚ και κατέκτησαν για τρίτη διαδοχική σεζόν το Κύπελλο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Πασχαλάκη στο τέρμα και τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Γιαννούλη στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή, βρέθηκε τελικά το δίδυμο Κάνιας-Σάκχοφ, με τον Πέλκα σε ρόλο επιτελικού, ενώ ο Ζαμπά ήταν στα δεξιά, ο Μπίσεσβαρ στα αριστερά και ο Ακπόμ στην κορυφή.

Με το… καλημέρα δράση

Μετά τα πρώτα, αναγνωριστικά λεπτά, η ΑΕΚ έκανε αισθητή την παρουσία της, με τον Λιβάγια να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Πόνσε να πλασάρει άουτ στο 6ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ από τη μεριά του, να “απαντά” με την κεφαλιά του Κρέσπο, σε μία φάση όπου μπλόκαρε ο Μπάρκας την μπάλα.

Η φάση που έκανε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ ήρθε στο 29ο λεπτό, με τον Λιβάγια να βρίσκει άσχημα τον Βαρέλα, που χτύπησε στο χέρι, με τον Λουτσέσκου να σηκώνει για ζέσταμα απευθείας τον Ίνγκασον.

Στο 36ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ είχε μία ακόμη καλή στιγμή, αυτή τη φορά με τον Ακπόμ να πιάνει ένα ωραίο σουτ με το δεξί, μετά από γύρισμα του Σάκχοφ, αναγκάζοντας τον Μπάρκα σε μία δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

“Μαγικός” Πέλκας, “killer” Ακπόμ

Λίγα λεπτά μετά, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Τσιγκρίνσκι να κάνει την κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να αποκρούει, αντί να μπλοκάρει, ενώ στο 44′, ο Κρίστιτσιτς έπιασε ένα μακρινό σουτ με το αριστερό, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Και κάπου εκεί, ο Τσούμπα Ακπόμ θέλησε να βάλει την… υπογραφή του σε αυτόν τον τελικό. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κι έκανε το γύρισμα, με τον Ακπόμ να ανοίγει το σκορ, με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι. Γκολ που ήταν απόλυτα “καθαρό”, όπως φάνηκε κι από τη χρήση VAR.

Με… φόρα στο δεύτερο μέρος

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο μέρος και το… καλημέρα, άγγιξε το 2-0, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει το πλασέ του Πέλκα, ενώ στο 50′ η ΑΕΚ “απάντησε” με τον Μπακάκη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Λιβάγια να σηκώνεται για κεφαλιά και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Ο ΠΑΟΚ έχασε την κατοχή και τη συγκέντρωση του και δύο λεπτά μετά, η Ένωση είχε μία ακόμη καλή στιγμή.

Ο Μάνταλος έβγαλε κάθετη για τον Πόνσε, εκείνος πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Πασχαλάκης που είχε βγει από το τέρμα του, κατάφερε να αποκρούσει, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε λίγο μετά σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, με τον Πέλκα να βγαίνει στην αντεπίθεση και να πασάρει στην κατάλληλη στιγμή στον Ζαμπά, ο οποίος έκανε κακό πλασέ, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπάρκα να μπλοκάρει.

Στο 54′ έγινε νέα χρήση VAR στο παιχνίδι, με τον Γερμανό να τσεκάρει το VAR για χέρι που φώναξαν από πλευράς ΑΕΚ, ωστόσο αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχε κάτι και δόθηκε κόρνερ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που κέρδισε πολλές στημένες μπάλες, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις δύο μεγάλες φάσεις για το 2-0, αρχικά με τον Ακπόμ, που πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση στο 87′ και μετά με τον Κάνιας, που προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Μπάρκα, με την μπάλα να περνάει άουτ, δύο λεπτά μετά.

Το… πάρτι δεν άργησε να ξεκινήσει για τον ΠΑΟΚ, με τους “ασπρόμαυρους” να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο φινάλε στη σεζόν, κατακτώντας το νταμπλ!!