“Δια πυρός και σιδήρου” ο ΠΑΟΚ

Από τον Κώστα Κοσσυβάκη

Ακόμα μία νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε δύσκολα με 0-1 της Λαμίας, διατηρώντας έτσι το +6 από τον δεύτερο της βαθμολογίας πλέον Ολυμπιακό.

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση από το πρώτο λεπτό, η Λαμία κατάφερε παίζοντας αρκετά σκληρά να μην επιτρέψει στον “Δικέφαλο του Βορρά” να κάνει το παιχνίδι του, ενώ αντίθετα η ίδια προσπαθούσε να γίνει απειλητική πατώντας πολλές φορές στην περιοχή του Πασχαλάκη. Κύριος εκφραστής των τελικών προσπαθειών των “κυανόλευκων” ήταν ο Χερόνιμο Μπαράλες που αποτέλεσε σημαντική πηγή κινδύνου για την άμυνα του ΠΑΟΚ με τη δυναμική που έμπαινε στις φάσεις. Οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε καθαρό χέρι του Βιεΐρίνια εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής του αγώνα έχασε τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι μετά τα μισά του πρώτου μέρους ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο και λίγο έλειψε να σκοράρουν όταν ο Κάνιας μετά από μια ωραία ενέργεια έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, την “κουβαλησε” ως την περιοχή των γηπεδούχων και έδωσε την κάθετη στον Πριγιοβιτς, τον οποίο όμως πρόλαβε ο τερματοφυλακας της Λαμίας λίγο πριν την “τσιμπήσει” ο Σέρβος στράικερ. Η Λαμία είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 45′ κέρδισε φάουλ σε πολλή καλή θέση, με τον Μπερτολιο να εκτελεί και τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν κοντά στο γκολ και πάλι με τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά από πολύ καλή θέση στην αγκαλιά του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Εν τέλει ο ΠΑΟΚ ευτυχησε να προηγηθεί λίγα λεπτά αργότερα, όταν μετά από φάουλ του Πελκα, ο Βαρέλα έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας. Στη συνέχεια, η κουβέντα για τη διαιτησία επανήλθε στο προσκήνιο, καθώς οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που επέδειξε ο διαιτητής στον Χοσέ Κάνιας για μαρκάρισμα στον Δημούτσο. Η Λαμία έχοντας αριθμητική υπεροχή προσπάθησε να επιτεθεί περισσότερο και να κλείσει τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, κάτι που τελικά κατάφερε, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη. Ο τελευταίος μάλιστα δέχθηκε πολύ σκληρό μαρκάρισμα κοντά στα πλευρά από… καρατιά του Μπαράλες (ορισμός της κόκκινης κάρτας), με το διαιτητή να δείχνει μόνο κίτρινη! Ο ΠΑΟΚ πάντως θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς νωρίτερα, όταν ο Λημνιός βρέθηκε τετ α τετ από την εκπληκτική πάσα του Αντελινο Βιεϊρίνια, αλλά ο τερματοφυλακας των γηπεδούχων απομάκρυνε με τα πόδια. Στο τέλος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει μπάλα χάρη και στην παρουσία του – αδικημένου κατ’ εμέ – Αμρ Ουάρντα και να πάρει μια πολύτιμη νίκη που μπορεί να αποδειχθεί κομβική για την οικονομία του πρωταθλήματος, καθώς διατήρησε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 6 βαθμούς.
ΥΓ. : Η διαιτησία ήταν κακή και αδίκησε και τις δύο πλευρές, όμως ο “κίτρινος” τύπος προτίμησε να δείξει μόνο τη φάση στην οποία αδικείται η Λαμία και να ενισχύσει την προπαγάνδα που έχει δημιουργηθεί από τότε που ο ΠΑΟΚ σκαρφάλωσε στην κορυφή, η οποία λέει πως το πρωτάθλημα του το δίνει η κυβέρνηση, η ΕΠΟ, η ΚΕΔ και δεν ξέρω ποιος άλλος.