ΠΑΟΚΑΡΑ τίτλου 2-0 τον Παναθηναϊκό

Από το Paoktzaki4

Σε μια βράδια βγαλμένη από την περσινή εξαιρετική πορεία του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος κέρδισε και πάλι τον Παναθηναϊκό με 2-0 στην Τούμπα σε έναν αγώνα που η διαφορά θα μπορούσε να ανοίξει, αν οι φάσεις που δημιούργησε ο Δικέφαλος είχαν καταλήξει στα δίχτυα.

Στα δίχτυα όμως κατέληξαν οι τελικές του Πρίγιοβιτς και του Λημνιού στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στις 8 νίκες στις πρώτες 8 αγωνιστικές, σπάζοντας κάθε ρεκόρ της ιστορίας του και βλέποντας τον Ατρόμητο στη δεύτερη θέση με 2 βαθμούς και τον Ολυμπιακό με την ΑΕΚ 6 βαθμούς μακριά του.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα θέλησε να δείξει ότι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο να πάρει το παιχνίδι, αλλά το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς να σκοράρει. Παρά την πίεση του Παναθηναϊκού ψηλά και ειδικότερα στην πρώτη μπαλιά σε Κάνιας και Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ έβγαζε την μπάλα σωστά από πίσω. Έτσι ήρθε και η πρώτη φάση με τον Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος αφού έπαιξε το 1-2 με τον Μπίσεσβαρ και έτσι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, την έφερε στο δεξί, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ από την εστία του Διούδη. Την ίδια κατάληξη είχαν και τα επόμενα σουτ που επιχείρησαν έξω από την περιοχή οι παίκτες του ΠΑΟΚ με τον Κάνιας και τον Βέρνμπλουμ δύο φορές να σημαδεύουν προς την εστία του Διούδη, αλλά να μην βρίσκουν δίχτυα.

Η πίεση του ΠΑΟΚ αυξανόταν και έτσι ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς. Ο Ζαμπά σέντραρε από τα δεξιά και ο Πρίγιοβιτς που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, έπιασε μία εκπληκτική κεφαλιά στην απέναντι γωνία και ανάγκασε τον Διούδη στην απόκρουση του αγώνα και το αποτέλεσμα είχε ένα κόρνερ, αλλά και την πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στον στόχο από τον Σέρβο επιθετικό. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κρέσπο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι. Η μπάλα πήγαινε προς την εστία, χωρίς να ξέρει κανένας εάν θα είχε την απάντηση ο Διούδης, αλλά ο Βέρνμπλουμ που ήταν εκτεθειμένος έβαλε το γκολ, αλλά δικαίως ακυρώθηκε από τον βοηθό Σόρενσεν σαν οφσάιντ. Ο ίδιος βοηθός ακύρωσε με τον ίδιο τρόπο και το γκολ του Μάτος μερικά λεπτά αργότερα.

Η σέντρα βγήκε και πάλι από τον Ζαμπά και ο Διούδης έδιωξε με τις γροθιές. Ο Βιεϊρίνια έκανε το μακρινό σουτ και ο Πρίγιοβιτς πήγε να βάλει την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μάτος. Ο Βραζιλιάνος κοντρόλαρε και σκόραρε και αυτός όπως ο Βέρνμπλουμ, αλλά και πάλι ο Σόρενσεν σήκωσε την σημαία του για οφσάιντ. Από τα ριπλεϊ φαίνεται ότι εάν έχει ο Πρίγιοβιτς συμμετοχή στην φάση τότε ο Μάτος είναι ο οφσάιντ, αλλιώς καλύπτεται, αλλά πρόκειται για μία πολύ δύσκολη φάση για την τριάδα από την Δανία.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ και πάλι μπροστά σε μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Ο Μάτος άλλαξε την μπάλα με τον Ζαμπά και σημάδεψε προς την περιοχή. Εκεί βρήκε τον Πρίγιοβιτς που ξέφυγε από τα στόπερ του Παναθηναϊκού και έτσι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Διούδη και έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να μπει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές και έτσι το γκολ δεν θα αργούσε και πολύ να έρθει. Η πρώτη στιγμή ήταν με την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς να βρίσκει στους αμυντικούς, αλλά και μετά από ένα λεπτό με τετ α τετ του Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός σταρ πήρε την μπάλα σωστά και βγήκε φάτσα με τον Διούδη, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και έτσι ο Διούδης έδιωξε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο και με τον Πρίγιοβιτς στο 51′. Ο Ζαμπά πήρε την μπάλα από τον Μάτος είδε το κενό στην πλάτη των παικτών του Παναθηναϊκού, πάσαρε και ο Πρίγιοβιτς έκανε με ευκολία στην κενή εστία το 1-0!

Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε εκεί και έτσι συνέχιζε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες. Ο Μάτος που ανέβασε στροφές μετά το παιχνίδι με την Βίντι, μπήκε στην περιοχή, έσπασε σωστά στον Ελ Καντουρί, αλλά ο Μαροκινός είχε ένα πολύ κακό τελείωμα ψηλά άουτ. Κακά τελειώματα δεν είχε ο Μάτος, αλλά ούτε εκείνος σκόραρε στις δύο κεφαλιές στα κόρνερ των Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ. Ο Βραζιλιάνος και στις δύο φορές πήρε την κεφαλιά στον σωστό χρόνο, αλλά και τις δύο φορές η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Πάντως σε εκείνο το διάστημα του αγώνα και ο Παναθηναϊκός έκανε τις ευκαιρίες του. Και τις δύο φορές οι «πράσινοι» απείλησαν την εστία του ΠΑΟΚ με τον Μπουζούκη, με τα σουτ του αριστεροπόδαρου νεαρού παίκτη το ένα να περνά λίγο άουτ, ενώ το δεύτερο μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.

Έτσι όπως ήταν το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο δεύτερο γκολ και αυτό ήρθε από τον Λημνιό. Ο Ελ Καντουρί έκανε την κάθετη πάσα, ο Ζαμπά την πήρε και είδε τον Λημνιό στο δεύτερο δοκάρι και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός από εκείνη τη θέση δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει κόντρα στον Διούδη και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε την καθαρή παράσταση νίκης από το 76ο λεπτό.

Μετά και από το δεύτερο γκολ το παιχνίδι έσβησε, μιας και ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη και έκανε μετά το 2-0 μία σωστή διαχείριση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη με πρώτη στάση μετά τον αγώνα της Τούμπας τον αγώνα στο Περιστέρι με αντίπαλο τον Ατρόμητο.