Ομόνοια – Παναθηναϊκός 1-0

Από τον Μάνο τον πράσινο

Ευκαιρία για νέες δοκιμές από τον Γιώργο Δώνη στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΠ της Κύπρου

Σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές που ταξίδεψαν μαζί του στην Κύπρο χρησιμοποίησε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης στο φιλικό κόντρα στην Ομόνοια που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στη Λευκωσία. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε 1-0 με γκολ του Ντάρμπισιρ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε κλασικές ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο προκειμένου να σκοράρει.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το 15ο λεπτό η Ομόνοια έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18′ μετά από διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Κότσαρης απέκρουσε το σουτ του Λόπες αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ντάρμπισιρ πρόλαβε τον Κουλιμπαλί και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η κυπριακή ομάδα σταμάτησε στον Κότσαρη σε δύο περιπτώσεις στο 34ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αρχικά ισορρόπησε και εν συνεχεία πήρε τα ηνία του αγώνα. Στο 77′ ο Μπουζούκης εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 82′ ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα και έκανε κατά μέτωπο επίθεση αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά. Στο 84′ ο Μπουζούκης πάσαρε στον Εμμανουηλίδη που μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπουζούκης βρήκε τον Εμμανουηλίδη αυτός πέρασε τον Βύντρα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε και το γύρισμα αλλά ο Πίσπας μόνος του στη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπες, Ενρίκε, Σοάρες (68′ Αντόνια), Μόντες (81′ Αλμπίν), Χριστοφή (75′ Εντρένα), Ζίβετς (58′ Λόε), Ντάρμπισιρ (43′ Ραμίρες).

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Κουλιμπαλί (75′ Οικονομόπουλος), Γιόχανσον (66′ Μαυρομάτης), Θεοχάρης (75′ Αποστολάκης), Οικονόμου (81′ Πίσπας), Χατζηθεοδωρίδης (79′ Κουντουριώτης), Κάτσε (66′ Τζανδάρης), Στάικος (46′ Κουρμπέλης), Δώνης (70′ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μπουζούκης), Ρεγκάκος (46′ Σέχου).