ΣΛΟΥΚΑΣ-ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ το ισοφάρισαν και «είπαν» στο ΣΠΑΝΟΥΛΗ να το τελειώσει!!

mantzaris-sloukas Το χθεσινό ματς έσπασε καρδιές ακόμα και αν δεν είχε τη διαφήμιση του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στου αιώνιους μιας και το κίνητρο ήταν μόνο το πλασάρισμα. Σίγουρα αν είχε κριθεί ένας τίτλος με το τρίποντο βόμβα του Σπανούλη θα μιλάγαμε για άλλα πράγματα!! Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 6-0. Όμως η ομάδα του Αλβέρτη έκλεισε τούς διαδρόμους προς τη ρακέτα και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε πολλά λάθη. Έτσι ο Παναθηναϊκός βρίσκοντας πάτημα (ο Λάσμε αποχώρησε λόγω αδιαθεσίας) στην έκπληξη του πρώτου ημιχρόνου το Μαυροκεφαλίδη ο οποίος είτε με δικούς του πόντους είτε με ασίστ γύρισε το ματς +8 (ημίχρονο) και επέβαλε το ρυθμό του. Το 2ο ημίχρονο κυμάνθηκε στην αρχή στα ίδια επίπεδα μέχρι ο Μπαρτζώκας να αποφασίσει να αποσύρει το Σπανούλη 5′ πριν την λήξη του 3ου δεκάλεπτου. Με μπροστάρηδες τους Μάντζαρη και Σλούκα οι οποίοι απέδειξαν ότι αποτελούν το μέλλον στο ελληνικό μπάσκετ και  με τους 2 Αμερικάνους Ντάνστον και Πέτγουεϊ  να συμβάλουν τα μέγιστα έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και με μεγάλα καλάθια έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι back2back Πρωταθλητές μπήκαν λιγότερο παθιασμένοι ίσως λόγω του rotation και οι Πράσινοι με τους Αμερικάνους Ράιτ, Λάσμε, Γκιστ και Κάρυ ξανάχτισαν μια μικρή διαφορά. Η είσοδος  των 2 πιτσιρικάδων του Ολυμπιακού ανέβασαν την ομάδα, μαζί και τους οπαδούς και οδήγησαν την ομάδα στην ανατροπή. Ισοφάρισαν το ματς και στις 2 κρίσιμες φάσεις του τελευταίου λεπτού έδωσαν τη μπάλα στον ηγέτη τους (με 4 πόντους μέχρι εκείνη την ώρα), και αυτός με ένα προσωπικό δίποντο έκανε το +2 και 4,8» πριν το τέλος (65-65) μπροστά ξανά από τον Γκιστ να βάζει μια τρίποντη βόμβα από τα 9 μέτρα ξεσηκώνοντας στο πόδι το ΣΕΦ λέγοντας τους πως δε τους ακούει!!! Ο Ολυμπιακός είχε νεκρά διαστήματα που σίγουρα στα play-off μπορεί να τα πληρώσει και αυτό πρέπει να το εξετάσει. Η ομάδα έδειξε ότι δε πρέπει να τα περιμένει όλα από το Σπανούλη, αυτός ξέρει πότε πρέπει να σκοράρει κάτι που πρέπει και ο ίδιος να το καταλάβει.

Υ.Γ. Ο Παπαπέτρου πήρε πολύ χρόνο και έδειξε έτοιμος για τη συνέχεια

Υ.Γ. Ο τρόπος της νίκης ήταν ότι καλύτερο για τη ψυχολογία της ομάδας για τη δύσκολη συνέχεια.

Υ.Γ. ΣΛΟΥΚΑΣ – ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ πότε θα γίνουν σύνθημα για την κερκίδα!!!!

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (2/3διπ. 1/3 τριπ., 6 ριμπ.) , Σερμαντίνι 2 (5 ριμπ.), Ντάνστον 12 (4/8 βολ., 4/6 διπ., 4 ριμπ.), Σπανούλης 9 (3/6  διπ., 1/5 τριπ.), Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 5 (1/1 διπ., 1/3 τριπ.), Σλούκας 12 (4/6 τριπ., 5 ασίστ), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης  11 (1/2 βολ., 2/3 διπ., 2/8τριπ., 9 ριμπ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (2/2 διπ., 1/4 τριπ.)