Λευκή ισοπαλία ο ΟΦΗ 0-0 με την ΞΑΝΘΗ στο Γεντί Κουλέ

Ισόπαλοι (0-0) αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Ξάνθη στο γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Super League Σουρωτή”.

Η ομάδα μας ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό, με τον  Δεληγιαννίδη να βγάζει τη σέντρα για τον Νέιρα, με τον Αργεντινό να σουτάρει και τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Μια ανάσα από το 1-0 έφτασε η ομάδα μας στο 17ο λεπτό, όταν ο Κοροβέσης έκανε τη σέντρα από αριστερά για τον Γιακουμάκη, ο τελευταίος όμως αστόχησε εξ επαφής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 27′ μετά από σύγχυση που δημιουργήθηκε στην περιοχή του Στρέζου, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα της ομάδας μας.

Στο 48′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 76′ το σουτ του Ντίνα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τέρματος των φιλοξενούμενων. Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να πετύχει γκολ και στο 85ο λεπτό, με τον Ναμπί να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον γκολκίπερ της Ξάνθης να αποκρούει.

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης (66’ Ντίνας), Δεληγιαννίδης, Μεγιάδο (61’ Σακόρ), Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα (75’ Βουό), Ποτουρίδης.