Ήττα του Αστέρα Τρίπολης από την ΑΕΚ 0-1 με περίεργο πέναλντι

Από τον Αρκά

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Η ήττα ήρθε και πάλι από το σημείο του πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 33ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε δοκάρι σε σουτ του Μπακασέτα στο 10′, ενώ ο ΑΣΤΕΡΑΣ απείλησε με σουτ του Κυριακόπουλου στο 19′ έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Στο 33′ ήρθε η φάση του πέναλτι, που κέρδισε ο Μάνταλος από τον Κώτσιρα και καταλόγισε ο διαιτητής Παπαδόπουλος. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Στο 40′ ο διαιτητής αρνήθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ponce για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Iglesias.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε δοκάρι όταν στο 64′ ο Λαμπρόπουλος έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Τριανταφυλλόπουλου. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ απείλησε στο τέλος του αγώνα με την ισοφάριση.

Στο 88′ ο Μανιάς είχε δοκάρι σε πλασέ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Αρκάδες. Ενώ στο 90′ η κεφαλιά του Iglesias έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.