ΚΡΑΪΟΒΑ-ΑΕΚ 0-2 το πρώτο βήμα έγινε!!!!(vid)

Από τον Ενωσίτη

Η ΑΕΚΑΡΑ μας έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης αφού πέρασε από την Ρουμανία με το σκορ 0-2 να μας δίνει ελπίδες στην ρεβάνς να κάνουμε ένα πιο εύκολο απόγευμα αλλά όχι να χαλαρώσουμε.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην φάση των play off του UEFA Europa League έκανε η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε 2-0 της Κραϊόβα στη Ρουμανία.

Τα γκολ της νίκης για την Ένωση πέτυχαν ο Πέτρος Μάνταλος στο 60’ και ο Μάρκο Λιβάια στο 86’.

Στα του αγώνα ο Λιβάγια με την είσοδο του έδωσε πνοή στην ΑΕΚ και επιβραβεύτηκε με το γκολ που πέτυχε στο 86ο λεπτό.

Ο Κροάτης μπήκε αλλαγή στο 39ο λεπτό στην θέση του Κλωναρίδη που αποχώρησε λόγο τραυματισμού. Μέχρι εκείνο το λεπτό η ΑΕΚ ήταν πολυ λίγη στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της καθώς δεν του πέρασε αυτό που είχε στο μυαλό του με τον Κλωναρίδη του Καρντόσο.

Στο 60ο λεπτό ο Λιβάγια έβγαλε τρομερή μπαλιά συστημένη στο κεφάλι του Μάνταλου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και την ΑΕΚ μας να κάνει το 0-1.

Η Κραϊόβα πέρασε στην αντεπίθεση για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι στο 86ο λεπτό ο Λιβάγια με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά υπέρ μας και κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση της ομάδας μας στην επόμενη φάση!!!

Να σημειώσουμε ότι εκτός από τον Κλωναρίδη τραυματίστηκε και ο Σιμάο, για την κατάσταση και των δυο θα μάθουμε στην Ελλάδα.

ΚΡΑΪΟΒΑ (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μπρικεάγκ, Βαταγέλου, Ρομάν (73΄ Φόρτες), Κέλιτς, Τσικαλντάου, Μπάρμπουτ (73΄ Ιονίτσα), Άτσκα, Ιβάνοφ (66΄ Τσάκα), Μπάνκου, Ματέιου

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Χουλτ, Βράνιες, Σβάρνας, Σιμόες, Σιμάο (83΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Βέρντε (64΄ Ολιβέιρα), Ζεράλντες, Κλωναρίδης (39΄ λ.τρ. Λιβάγια)