Δεν καταφέραμε το Νταμπλ!!!

Από τον Ενωσίτη

Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος αλλά όχι του νταμπλ, ολοκληρώνει την χρονιά η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από τον ΠΑΟΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ. Οι Θεσσαλονικείς εμφανίστηκαν πιο μυαλωμένοι, ήταν καλύτεροι σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασαν στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Η Ένωση κρατήθηκε όρθια με τις μεγάλες επεμβάσεις του Μπάρκα (μεταξύ των οποίων και το πέναλτι του Πρίγιοβιτς), αλλά αντιμετωπίζοντας προβλήματα τόσο στον ανασταλτικό τομέα όσο και οργανωτικά, καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσε να διεκδικήσει και να κατακτήσει το δεύτερο τρόπαιο της χρονιάς, παρ’ ότι θα μπορούσε να στείλει τον τελικό στην παράταση με την τρομακτική ευκαιρία του Αραούχο στο 89’…

Με 4-2-3-1, τον Μάνταλο αριστερά, τον Μπακασέτα δεξιά και τον Λιβάγια πίσω από τον Αραούχο, ξεκίνησε η ΑΕΚ στον τελικό. Στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στο ανασταλτικό κομμάτι όσο και σε αυτό της επιθετικής ανάπτυξης, με το μεγαλύτερο «θέμα» να εμφανίζεται στο τρίγωνο από αριστερά, που σχηματιζόταν ανάμεσα σε Χουλτ-Γαλανόπουλο και Μάνταλο. Κυρίως ο πρώτος εκτέθηκε σε αρκετές περιπτώσεις, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να δημιουργήσει φάσεις από την πλευρά του, έχοντας πιο μυαλωμένο παιχνίδι με καλύτερη κυκλοφορία από την ΑΕΚ. Αναμφίβολα, ήρωας στα πρώτα 45 ήταν ο Μπάρκας, ο οποίος έχει κρατήσει το μηδέν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις! Η πρώτη φυσικά, είναι η εκπληκτική επέμβαση στην εκτέλεση πέναλτι του Πρίβιοβιτς στην γωνία (25’), πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπακάκης για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ, ενώ και στο 35’ ο Μπάρκας ήταν εκεί, για να βγάλει με νέα σωτήρια απόκρουση, το πλασέ στο τετ α τετ του Κάμπος. Ο ΠΑΟΚ απείλησε σε ακόμα δύο-τρεις περιπτώσεις, με την ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ να εκτίθεται και τον Τσιγκρίνσκι να μην έχει τις κατάλληλες, αλλά τον Μπάρκα να κάνει ένα αψεγάδιαστο ματς και να μοιάζει ανίκητος. Στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, η Ένωση αν και είχε τις προϋποθέσεις να απειλήσει, δεν είχε την σωστή μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και της έλειψε σίγουρα η ηρεμία και η τελική πάσα. Η σημαντικότερη φάση για την ΑΕΚ ήταν εκείνη στο 10’ με το παράλληλο γύρισμα του Λιβάγια και το σουτ (άουτ) του Αραούχο από το ύψος του πέναλτι, ενώ από εκεί και πέρα κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες του Λιβάγια, του Μπακασέτα και του Μάνταλου δεν είχαν αποτέλεσμα. Με μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, έπειτα από παιδικό λάθος του Χουλτ ο οποίος και στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκτός κλίματος, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σουηδός με το… καλημέρα έκανε άψυχο γύρισμα προς τα πίσω, έβγαλε σε θέση… τετ-α-τετ τον Πρίβιοβιτς, αλλά ο Μπάρκας με ολύμπια ψυχραιμία και την αποφασιστικότητα που έδειξε και στο α’ μέρος, έβαλε STOPστον αντίπαλο και κράτησε το μηδέν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χουλτ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού αντικαταστάθηκε αναγκαστικά, με τον Μανόλο να περνά τον Γκάλο δεξιά και τον Μπακάκη να πηγαίνει αριστερά. Παρά την αντικατάσταση του Χουλτ, ο οποίος είχε θέματα αριστερά, τα προβλήματα συνεχίστηκαν για την ΑΕΚ που εξακολουθούσε να εμφανίζει τα συμπτώματα του πρώτου μέρους, πουλώντας εύκολα μπάλες και έχοντας έλλειψη καθαρού μυαλού κυρίως όταν έφτανε σωστά έξω από την περιοχή του αντιπάλου. Είναι χαρακτηριστικό πως όταν η ΑΕΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρία, ο ΠΑΟΚ κτυπούσε στην κόντρα, όπως έκανε στο 61’ με το σουτ του Πέλκα από καλή θέση, όπου η μπάλα έφυγε άουτ. Τελικά οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 65’ από στημένη μπάλα με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί το φάουλ και να νικά τον Μπάρκα για το 0-1. Αυτή η εξέλιξη αναγκάζει τον Μανόλο Χιμένεθ να τα παίξει όλα για όλα, βάζοντας αρχικά τον Λάζαρο και εν συνεχεία τον Γιακουμάκη, με την ΑΕΚ να ανεβάζει την πίεση της πιο ψηλά, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ οπισθοχωρούσε δίνοντας χώρο έχοντας πετύχει τον σκοπό του. Στο 76’ η ΑΕΚ είχε σωστή ανάπτυξη με σέντρα του Γκάλο από δεξιά αλλά κακό τελείωμα με το κεφάλι του Γιακουμάκη. Στο 80’ άναψαν τα αίματα με τον Μαουρίσιο να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Αραούχο, με τον Βράνιες να πηγαίνει πάνω από τον παίκτη του ΠΑΟΚ, να διαμαρτύρεται στο διαιτητή και να βλέπει και αυτός κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) με μια εντελώς ανόητη κίνηση. Η ΑΕΚ έκανε μια προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 90’ με τον Αραούχο αλλά δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε, αντίθετα ο ΠΑΟΚ στο 92’ με τον Πέλκα πέτυχε το 0-2 και κλείδωσε τη νίκη και το Κύπελλο. Στο φινάλε επικράτησε ένας πανικός με μεγάλη ένταση, ενώ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Βαρέλα, που έκανε χειρονομία προς τον πάγκο και τον κόσμο της ΑΕΚ πιάνοντας την… ευαίσθητη περιοχή του!

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (53’ λ.τρ. Γκάλο), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (66’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (73’ Γιακουμάκης), Αραούχο, Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Πασχάλακης, Λέο Μάτος, Βιεϊρίνια (82’ Μαλεζάς), Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας, Μαουρίσιο, Τζάλμα Κάμπος (51’ Μακ), Μπίσεσβαρ (75’ Σάκχοφ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.