Τεσσάρα η ΑΕΚ στον δρόμο προς τον τίτλο!!!

Από τον Ενωσίτη

Η Ένωση ήταν συνολικά από πλατίνα την 22η αγωνιστική. Σκόραρε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και η εμφάνισή της, η ορμή της, η αγωνιστική συμπεριφορά της λίγες μόλις ημέρες μετά την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου, ήταν παράδειγμα προς μίμηση.

Σε ένα ματς μάλιστα που στο πρώτο 5λεπτο, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος και ο βοηθός του Ακρίβος θέλησαν να κλέψουν το ρόλο των πρωταγωνιστών. Μέσα σε ένα 5λεπτο τα έκαναν μαντάρα. Δύο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ που δεν δόθηκαν, στο 2′ με τον Μελιόπουλο να γκρεμίζει τον Χριστοδουλόπουλο και στο 4′ τον ίδιο παίκτη να ανατρέπει τον Λιβάγια εντός περιοχής.

Ο διαιτητής είδε έξω, έδωσε φάουλ και από αυτή την εκτέλεση, από θέση οφσάιντ, ο Βράνιες άνοιξε το σκορ. Απίθανο κι όμως, αληθινό για την ελληνική διαιτησία. Μόλις σε πεντε λεπτά! Έτσι σου λέει ο Βράνιες; Τώρα θα δείτε.

Τρία λάθη εσείς, τρία γκολ εγώ. Στο 5′ με το σώμα, στο 19′ και στο 33′ με το κεφάλι από ασίστ του Μπακασέτα. Δεν ήταν ότι η ΑΕΚ καθάρισε τον αγώνα με το χατ τρικ. Ήταν ότι σε αυτό το διάστημα ήταν αδύνατο να την παρακολουθήσει η Ξάνθη. Αδύνατο!

Φάσεις, κυρίως με τον Μπακασέτα και πίεση που έπνιγε τον αντίπαλο. Ακόμη καλύτερα, τον στραγγάλιζε. Το ματς είχε τελειώσει, τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όχι. Στο 44′ με τον Γκάλο να κάνει την σέντρα και τον Μπακασέτα με φοβερή κεφαλιά να κάνει το 4-0.

Δεύτερο ημίχρονο; Σχεδόν δεν υπήρξε. Η ΑΕΚ έκανε διαχείριση δυνάμεων, με λίγα λόγια έσβησε λίγο το δυναμό της λόγω Ντιναμό και της ρεβάνς την Πέμπτη (22/2) στο Κίεβο. Στο 80′ η καλύτερη ευκαιρία, με τον Γιακουμάκη να κάνει το γύρισμα και τον Λιβάγια να μην μπορεί να νικήσει τον Ζίβκοβιτς στο τετ α τετ. Διαχείριση έκανε και ο Χιμένεθ, με αλλαγές, προκειμένου να κρατήσει τη φρεσκάδα στους παίκτες του. Αυτή του Λάζαρου ιδιαίτερα, δεν παίζεται…

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Σιμόες (65′ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (70′ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (59′ Κλωναρίδης), Αραούχο

Πηγή:to10.gr