Χρυσή ισοπαλία η ΑΕΚ 0-0 με την Μίλαν στο καυτό ΟΑΚΑ!!!

Από τον Ενωσίτη

Φαίνεται μάλλον ότι το 0-0 είναι το αγαπημένο σκορ για τους μεταξύ μας αγώνας αφού και στην Ιταλία αλλά και χθες εδώ ήρθε το ίδιο απότέλεσμα.

Φυσικά αν δεν μας είχε κόψει σε ανύπαρκτο οφσάιτ ο διαιτητής ίσως να μιλούσαμε για άλλο σκορ και νίκη αλλά με τα αν δεν κάνουμε τίποτα οπότε συνεχίζουμε.

Χρυσός βαθμός και μάλιστα μας κρατάει στην δεύτερη θέση, συνεχίζουμε και στ τέλος θα κάνουμε ταμείο.

Η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έπαιξε με μυαλό.

Καταφέραμε να έχουμε την Μίλαν σε μη απειλιτικό σημείο προς εμάς και τους Ιταλούς να προσπαθούν μόνο με σέντρες.

Το σύστημα του  Χιμένεθ έδειχνε να λειτουργεί και με κυκλοφορία από αριστερά οι συνδυασμοί Χριστοδουλόπουλου και Λόπες ήταν καλή δίνοντας στην ΑΕΚ μας κίνηση.

Σιγά σιγά κάναμε και την πρώτη μας ευκαιρία με τον Γκάλο στο 13ο λεπτό να περνάει λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Αραούχο συνδυάστηκε με τον πολύ καλό χθες Λόπες και το σουτ του πέρασε και αυτό αόυτ.

Το δεύτερο μέρος είχε καλύτερο ρυθμό, περισσότερες φάσεις, άρα και ενδιαφέρον. Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και έχασε δύο ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Μπακασέτα (46′) και το εκτός περιοχής σουτ του Σιμόες (49′), το οποίο μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. Η Ένωση έδειξε διάθεση να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όποτε όμως βγήκε στο… ξέφωτο, το αμυντικό τρανζίσιον των «ροσονέρι» λειτούργησε ταχύτατα.

Η Μίλαν προσπάθησε να πιέσει και τα κατάφερε. Πως? Η Μίλαν ανέβηκε αρκετά όταν μπήκε ο Σούσο που άνοιγε διαδρόμους στην άμυνα της ΑΕΚ και έκανε τη Μίλαν πολύ πιο δραστήρια και απειλιτική

Η Μίλαν απείλησε στο 56ο λεπτό αλλά ο Ανέστης ήταν παρών και μπλόκαρε  την προβολή του Τσαλχάνογλου, ενώ στο επόμενο λεπτό  το σουτ του Μοντολίβο σταμάτησε στο δοκάρι για καλή μας τύχη.

Η ΑΕΚΑΡΑ μας με άρχισε να ανεβάζει στροφές και σε αυτό βοηθήσαμε και εμείς ο κόσμος μας που ήταν τρομερός γαι ακόμα ένα παιχνίδι .Ο Χιμένεθ έβαλε μέσα τον Λιβάγια και αυτός με την σειρά του βοήθησε αρκετά την ομάδα.

Στο 62′ ο Κροάτης βγήκε ολομόναχος με τον τερματοφύλακα της Μίλαν αλλά το διαιτητικό τρίο μας σταμάτησε λανθασμένα όπως έγραψα και στην αρχή μια φάση που ίσως να επηρέαζε και το τελικό αποτέλεσμα. Επόμεν φάση για την ΑΕΚ μας που δεν το έβαλε κάτω ήταν 7 λεπτά μετά στο 69ο λεπτό ένα σουτ του Γκάλο που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας τους.

Το 20λεπτό 70-90 το παιχνίδι ήταν πάνω κάτω με την ΑΕΚ να προσπαθεί με σουτ και τους Ιταλούς με σέντρες.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή μας βρήκε ισόπαλους 0-0 και τον κόσμο να χειροκροτάει τους ποδοσφαιριστές μας και τον Χιμένεθ!!!

ΑΕΚ: Ανέστης, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γκάλο, Έλντερ Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπακασέτας (66′ Γαλανόπουλος), Αραούχο (79′ Γιακουμάκης), Χριστοδουλόπουλος (60′ Λιβάγια).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Λοκατέλι (67′ Κεσιέ), Μοντολίβο, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Τσαλχάνογλου, Αντρέ Σίλβα (81′ Κάλινιτς), Κουτρόνε (46′ Σούσο).