Τρίποντο με ανατροπή και πεντάδα για την ΞΑΝΘΗ

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

Η Ξάνθη κατάφερε να γυρίσει το ματς κόντρα στον Λεβαδειακό και συνδυασμό με την απώλεια βαθμών του Πανιωνίου σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Superleague.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ξάνθη ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και αυτό φάνηκε απο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα στο 2′ ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ του Ντουρίτσκοβιτς, ο Μελιόπουλος αστόχησε απο πλεονεκτική θέση. Είκοσι λεπτά αργότερα, στο 22′, ο Μελιόπουλος συνεργάστηκε με τον Κίκε, ο οποίος με σέντρα σουτ βρήκε τον Γέντρισεκ και ο τελευταίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει και λίγο έλλειψε να ανοίξει το σκορ στο 29′, όταν ο Ντουρίτσκοβιτς έκλεψε την μπάλα απο τον Τσαμπούρη, γύρισε στον Γέντρισεκ, ο οποίος αστόχησε απο το ύψος του πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με τον Γιουσούφ. Ο  Σουμπίνιο με κάθετη πάσα βρήκε τον Γιουσούφ, εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Ζίβκοβιτς και πλάσαρε σωστά για το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ωστόσο στο 39′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, όταν ο Μπελγκαζουανί έκανε το πλασέ μέσα απο την περιοχή με την μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία της Ξάνθης. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή για την Ξάνθη με τον Φασίδη να αντικαθιστά τον Τριάδη. Η αλλαγή αυτη έκανε την Ξάνθη πιο αποτελεσματική και πιο επιθετική. Στο 54′ ο Ντουρίτσκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ για την Ξάνθη, ο Γέντρισεκ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Επασί αντέδρασε σωστά απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 57′ ήρθε η ισοφάριση για την Ξάνθη με τον Ντε Λούκας. Ο Κίκε έκανε την σέντρα απο τ’ αριστερά, ο Τριποτσέρης απομάκρυνε άτσαλα με την μπάλα να στρώνεται στον Ντε Λούκας, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η ανατροπή έγινε επτά λεπτά αργότερα με τον Φασίδη με προβολή, έπειτα απο σέντρα του Ντουρίτσκοβιτς, να νικάει τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού. Απο εκείνο το σημείο και μετά η Ξάνθη κράτησε εύκολα το προβάδισμα της χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Έτσι οι ακρίτες πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, πιάνοντας στην πέμπτη θέση τον Πανιώνιο, διατηρώντας πολλές ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλος, Λισγάρας, Σιλά, Ντε Λούκας (69′ Καμαρά), Μεχία, Τριάδης (46′ Φασίδης), Κίκε (79′ Μπρίτο), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μπερνάρ Ροντρίγκες): Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Ντιόγκο, Μητρόπουλος (84′ Καλτσάς), Νιάς, Μπελγκαζουανί (73′ Σαβαντογκό), Σουμπίνιο, Γιουσούφ, Γιακουμάκης