Δύσκολο διπλό στην Λάρισα ο ΠΑΟΚ

Από τον Κοσσυβάκη Κώστα

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα με 1-2 στη θεσσαλική πόλη της ΑΕΛ.

Ο “δικέφαλος” ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, καθώς στο 14ο λεπτό ο Δημήτρης Λημνιός με ωραίο πλασέ εντός περιοχής έκανε το 0-1 μετά από κεφαλιά – πάσα του Τσούμπα Άκπομ. Παρόλα αυτά στη συνέχεια έμεινε μακριά από το καλό του πρόσωπο και δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να διευρύνει το προβάδισμά του. Την κατάσταση πήρε στα… πόδια του ο Ντάγκλας που με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και “έγραψε” το 0-2 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος οι “ασπρόμαυροι” έμειναν αρκετά πίσω και το πλήρωσαν, καθώς οι Λαρισαίοι κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, δίνοντάς τους δικαιώματα να ελπίζουν. Το τελευταίο σφύριγμα πάντως βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή και αυτό μετράει σε αυτό το σημείο της σεζόν, ειδικά από τη στιγμή που την επόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον έτερο διεκδικητή του τίτλου Ολυμπιακό.