Έβγαλε αντίδραση ο ΠΑΟΚ

Από τον Κοσσυβάκη Κώστα

Λίγες μέρες μετά την κάκιστη εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, ο ΠΑΟΚ πήρε την… εκδίκησή του από τον Παναθηναϊκό, κερδίζοντάς τον με το “καθαρό” 2-0 στην Τούμπα.

Λένε ότι οι μεγάλες ομάδες ξέρουν εκτός από το να κερδίζουν και να χάνουν, έτσι ώστε στον επόμενό τους αγώνα να βγάλουν αντίδραση. Έτσι συνέβη και με τον ΠΑΟΚ, που έδειξε ακριβώς αυτά τα στοιχεία, συνεχίζοντας πάντως να έχει αδυναμίες σε κάποιους τομείς του παιχνιδιού. Οι “ασπρόμαυροι” από το πρώτο λεπτό μπήκαν με το “μαχαίρι στα δόντια”, κάτι που φαινόταν από τον τρόπο που διεκδικούσαν τη μπάλα οι παίκτες του. Χαρακτηριστικά, ο Δημήτρης Πέλκας αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο αρχικό διάστημα του αγώνα, αυτό το πάθος που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του “δικεφάλου” τους ώθησε ώστε να κλείσουν στα καρέ τους τους “πράσινους”, χάνοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Λημνιός βρέθηκε μόνος του εντός περιοχής, όμως έκανε κακό κοντρόλ, επιτρέποντας στο Διουδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Μετά το αρχικό σοκ, το “τριφύλλι” άρχισε να ανεβαίνει στο γήπεδο και να πατάει καλύτερα με τη μεσοεπιθετική του γραμμή να βρίσκει πολλά κενά στον άξονα του ΠΑΟΚ, χωρίς ωστόσο να τα εκμεταλλευτεί κατάλληλα ώστε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 35ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πέλκα από τον Ινσούα τη στιγμή που ο πρώτος ήταν απέναντι στον Διούδη και έτοιμος να πλασάρει. Ο αρχηγός Αντελίνο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ γράφοντας το 1-0. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα έχοντας το ισχνό αυτό προβάδισμα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά δυνατά μένοντας αρκετά ψηλά στο γήπεδο και πιέζοντας την άμυνα των “πρασίνων”, παρά την κακή εμφάνιση της μεσοεπιθετικής τριάδας πίσω από τον Σφιντέρσκι, η οποία έκανε πολλά λάθη σε σημεία που η ομάδα ανέβαινε με αξιώσεις στην κόντρα. Σε συνδυασμό δε με το γεγονός ότι οι δύο χαφ του ΠΑΟΚ έχαναν πολλές φορές τις θέσεις τους είτε δεν μάρκαραν όπως έπρεπε τους αντιπάλους τους, τα λάθη αυτά γίνονταν ακόμη πιο επικίνδυνα, καθώς ξεκινούσαν υποσχόμενες επιθέσεις για τον Παναθηναϊκό που όμως δεν κατέληγαν σε ολοκληρωμένες προσπάθειες, είτε λόγω λάθος επιλογών είτε λόγω… Ινγκασον που μετά τα δύο λάθη στο ΟΑΚΑ έδειξε να συνέρχεται και να αποτελεί ξανά τον “ογκόλιθο” της άμυνας του “δικεφάλου”.

Βλέποντας όλα αυτά ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε αλλαγή τον Δημήτρη Πέλκα και στη θέση του έβαλε τον Λάζαρο Λάμπρου, ο οποίος έκανε πολύ γρήγορα αισθητή την παρουσία του, ήταν μέσα στις φάσεις, όμως του έλειψε το γκολ χάνοντας αρκετές μεγάλες ευκαιρίες, στις οποίες νικήθηκε από τον Διούδη. Τελικά το 2ο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε από στημένη φάση και συγκεκριμένα από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια και όμορφη κεφαλιά από τον Φερνάντο Βαρέλα, που ξέσπασε για τις κακές εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό και πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του μπροστά στη “Θύρα 4”. Μάλιστα ο “δικέφαλος του Βορρά” θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα στη συνέχεια, αν ο Λάμπρου ήταν λίγο πιο προσεκτικός στα τελειώματά του.

Ακόμα και έτσι όμως, ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε, μια νίκη με μηδέν παθητικό, η οποία τον καθιστά φαβορί για πρόκριση ενόψει της ρεβάνς που ακολουθεί στο ΟΑΚΑ, μα πάνω από όλα έδειξε να βγάζει αντίδραση και η ήττα της Κυριακής να αλλάζει την εικόνα του προς το καλύτερο. Προσωπική γνώμη, σε αυτή την – σχεδόν – μεταμόρφωση οδήγησαν και οι αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Φερέιρα.