Ανατροπή καθησυχασμού για τον ΠΑΟΚ

Απο τον Τσατσαρώνη Γιάννη

Ένα από τα πιο χορταστικά παιχνίδια της σεζόν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι φίλοι του ποδοσφαίρου , καθώς ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός προσέφεραν γκολ και θέαμα στην μισογεμάτη Τούμπα.

Οι ερυθρόλευκοι οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον βασικό τους τερματοφύλακα Ζοσέ Σα αλλά και με κάποιες ακόμα μικροαλλαγές(Σισέ αντί Μπα , Χασάν αντί Ελ Αραμπί) ευτύχησαν να σκοράρουν στο τρίτο λεπτό με τον Χασάν μετά από σέντρα του Βαλμπουενά και πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Γκιγιέρμε έγραψε το 0-2 στο όγδοο λεπτό με τις αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους των Θεσσαλονικιών προς την ομάδα τους να είναι έντονες.Στην επανάληψη ο Γιαννούλης έφυγε από τα αριστερά στην πλάτη του Ομάρ και έκοψε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας όπου μετά από κακό διώξιμο του Σισέ και κόντρα στον Σεμέδο , ο Πέλκας έσπρωξε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα του νεαρού Τζολάκη (17 χρονών).Το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο είχε και συνέχεια.Ο Μίσιτς με καταπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-2 μόλις στο δωδέκατο (!) λεπτό.Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε πιο αργό ρυθμό με τον Ισπανό referee Εστράδα Φερνάντες να κιτρινίζει 5 ποδοσφαιριστές πριν την ανάπαυλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πάτησε ξανά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Σισέ βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση όμως η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο επόπτης σωστά ακύρωσε το γκολ του Χασάν διότι ο Γκιγιέρμε βρισκόταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς ισορρόπησε δείχνοντας ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.Την ευκαιρία αυτή άδραξε ο Πέλκας από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 3-2 και σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.Στην παράβαση υπέπεσε ο Σεμέδο καθώς η μπάλα χτύπησε στο προτεταμένο χέρι του.Λίγο αργότερα ο Γιαννούλης έκοψε αντικανονικά τον Ρατζέλοβιτς στην αντεπίθεση και ως εκ τούτου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα απευθείας.
Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ να χειροκροτούν εν τέλει την μεγάλη προσπάθεια των παικτών τους παρά τις αποδοκιμασίες στο 0-2.Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι φεύγουν με μια πίκρα από την συμπρωτεύουσα αφού μπορούσαν να είχαν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.Ο επαναληπτικός αγώνας δεν έχει οριστεί επακριβώς ακόμα όμως εκτιμάται ότι θα διεξαχθεί στις 22 ή 24 Απρίλη(πιθανότερη η πρώτη) στο Γήπεδο Γ.Καραισκάκης.