” Είπε οΧι ο Πανιώνιος στον αήττητο Ολυμπιακό “

Από την Έλενα Ζέρβα

Η τρέχουσα αγωνιστική είναι αφιερωμένη στα θύματα τροχαίων.

Τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό αντιμετώπισε σήμερα η ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, απείλησαν αρκετές φορές με στημένες φάσεις, κόρνερ και φάουλ έξω απο τη περιοχή. Το γκολ τελικά ήρθε μετά απο πέναλτι στο 55ο λεπτό απο τον Βαλμπουενά. Ο Ολυμπιακός επέβαλε το παιχνίδι του, με τους κυανέρυθρους να μην βρίσκουν χώρους να πιέσουν. Ωστόσο, ο Ιστορικός,  έχοντας καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να αντιδράσει στο 88ο λεπτό παίρνοντας την ισοπαλία με υπέροχο γκόλ του Εμμανουηλίδη. Ξεκαθαρίζοντας  με αυτό τον τρόπο πως τίποτα δεν έχει τελειώσει…

Ακολουθεί αναλυτικά ο αγώνας:

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν επιθετικά στο 3ο λεπτό με σουτ του Καμαρά απο ωραία κομπίνα που όμως κατέληξε ψηλά και έξω η μπάλα και στο 4ο λεπτό με σέντρα- σούτ του Λοβέρα στην οποία μπήκε κόντρα και πήρε ύψος αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Παπανικολάου, η μπάλα στρώθηκε στον Κόρμπο αλλά το σουτ ήταν άστοχο. Στο 7ο λεπτό ο Λυμπεράκης εκτέλεσε φαουλ που όμως μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.Στο 12ο λεπτό ο Ποντένσε έκανε ωραία σέντρα απο τα δεξιά, ο Λοβέρα πήρε την κεφαλιά απο το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μαλέρμπ έδιωξε εντυπωσιακά. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να πιέσουν χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Εξαιρετική επέμβαση  του τερματοφύλακα του Πανιωνίου είχαμε στο 23ο λεπτό όταν ο Μπουχαλάκης σούταρε απο μακριά η μπάλα βρήκε στον Ευαγγέλου άλλαξε πορεία αλλά ο Μαλέρμπ την έβγαλε. Στο 26ο λεπτό η μπάλα πέρασε ελάχιστα εξω απο το αριστερό δοκάρι μετα απο ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τσιμίκα.  Στο 30ο λεπτό ο Ευαγγέλου εκτέλεσαι φάουλ που μπλόκαρε εύκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Μια πολύ καλή ευκαιρία είχαν οι ερυθρόλευκοι στο 43ο λεπτό με κεφαλιά του Γκερέρο που βγήκε ελάχιστα έξω, μετά απο σέντρα του Ποντένσε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η πιο καλή στιγμή του Πανιωνίου με ωραίο συρτό σουτ του Μασούρα, που όμως κατέληξε πάνω στον Σα. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε το έλεγχο, με τον Πανιώνιο να στέκεται στο ύψος του και να  προσπαθεί να κρατήσει την καλή αμυντική λειτουργία.

Με δύο σερί κόρνερ για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και ένα παρολίγο αυτογκόλ για τον Πανιώνιο. Ο Παπαγεωργίου έστειλε άθελα του την μπάλα προς την εστία της ομάδας του, αλλά πέρασε δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Μαλέρμπ. Στο 53ο λεπτό είδαμε το πρώτο γκολ στο ματς. Ο Κομίνης έδωσε πέναλτι, όταν μετα τη σέντρα του Γκασπάρ μέσα στη περιοχή, ο Παπανικολάου βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στο 66ο λεπτό ο Ποντένσε έκανε σουτ μέσα απο τη περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε ελάχιστα σε αμυντικό του Πανιωνίου και πέρασε δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Μαλέρμπ. Στο 77ο Σα, έκανε πολύ καλή επέμβαση σε σουτ του Αραμπούλι που όμως ήτανε σε θέση οφσάιτ. Στο 79ο λεπτό ο Βαλμπουενά επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Μαλέρμπ έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια, το σουτ του Γκασπάρ κατέληξε άουτ. Στο 87ο λεπτό ο Βαλμπουενά έκανε βαθιά μπαλιά, ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Ο Πανιώνιος αντέδρασε στο 88ο λεπτό, με υπέροχη κάθετη του Κόρμπου στον Εμμανουηλίδη ο οποίος  απέφυγε τον Τσιμίκα και με πλασέ έκανε το 1-1! Στο 94ο λεπτό ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο Σταυρόπουλος απομάκρυνε λίγο πριν η μάλα περάσει τη γραμμή. Ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία κερδίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό, κυρίως όμως κερδίζοντας μια πολύ καλή ψυχολογία που δίνει δύναμη σε παίκτες και προπονητή να συνεχίσουν στον δύσκολο δρόμο της παραμονής στην κατηγορία.

Πανιώνιος : Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μασούρας ( 52′ Καμαρά), Οικονομίδης ( 88′ Γρίβας), Αραμπούλι, Άρσε, Παπανικολάου ( 80′ Εμμανουηλίδης).

Προπονητής : Νίκι Παπαβασιλείου

Ολυμπιακός : Σα, Γκασπάρ, Τσιμίκα, Σεμέδο, Μεριά, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Καμαρά (90′ Ελ Αραμπί), Γκερέρο, Λοβέρα ( Βαλμπουενά ), Σουντανί (73′ Μασούρας)

Προπονητής : Πέδρο Μαρτίνς