Ισοπαλία το ντέρμπι Ιωνικός – Προοδευτική 1-1

Από τον Σταμάτη Β.

prooΙσοπαλία έληξε ο αγώνας του Ιωνικού με την Προοδευτική στο Πειραϊκό ντέρμπι.

Κάποτε ήταν από τα μεγάλα παιχνίδια των μεγάλων κατηγοριών καθώς Ιωνικός και Προοδευτική έχουν μεγάλη έχθρα ( Νίκαια εναντίον Κορυδαλλού / Κορυδαλλός εναντίον Νίκαιας )

Ο αγώνας είχε τα πάντα.

Γκολ και από τις δύο ομάδες.

Αποβολές και για τις δυο ομάδες ( η Προοδευτική έμεινε και με 9 παίχτες στο τέλος όμως )

Είχε και χαμένο πέναλντι από τον Ιωνικό, ή αν θέλετε απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής!!!

Ο αγώνας ξεκίνησε και όπως ήταν φυσιολογικό είχε πολλές δυνατές μονομαχίες.

Οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων έπαιξαν για την φανέλα και την ιστορία της ομάδας τους.

Ο αγώνας ήταν πραγματικά  Super League και η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική.

Η Προοδευτική αμυνόταν στην πίεση του γηπεδούχου Ιωνικού και από μια τέτοια φάση σε μια προσπάθεια να σταματήσει μια ευκαιρία του Ιωνικού ο αμυντικός του κορυδαλλιώτικου συλλόγου έκανε φάουλ και αποβλήθηκε σωστά στο 31ο λεπτό.

Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει και στο 43ο λεπτό κέρδισε πέναλντι από χέρι του αμυντικού της Προοδευτικής.

Η εκτέλεση όμως του πέναλντι αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Προοδευτικής και η ψυχολογία γύρισε υπέρ της Προοδευτικής.

Αποτέλεσμα αυτού να προηγηθεί η Προοδευτική με ένα καταπληκτικό γκολ στο 45ο λεπτό και να πάει στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ της παγώνοντας την Νεάπολη.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός ισοφάρησε πολύ γρήγορα σε 1-1 μόλις 5 λεπτά απ΄πο την έναρξη του αγώνα και το παιχνίδι ξανά πήρε φωτιά καθώς ο Ιωνικός έπαιζε και με 1 παίχτη παραπάνω.

Ο Ιωνικός πίεζε αλλά η Προοδευτική αμυνόταν καλά πότε με τον Πατσατζόγλου πότε με τον Κανελόπουλο.

Ο χρόνος περνούσε ο Ιωνικός πίεζε αλλά δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ.

Στο 78ο λεπτό ο Ιωνικός έμεινε και αυτός με 10 παίχτες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Προοδευτική ανέβαζε σιγά, σιγά την απόδοση της και στα τελευταία λεπτά έχασε τρεις ευκαιρίες για να αποδράσει με το διπλό αλλά λίγο η κούραση λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης λόγο έντασης του αγωνα δεν τα κατάφεραν να φύγουν με την νίκη και έτσι το 1-1 ήταν το πιο δίκαιο.

Η Προοδευτική για δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα έμεινε με 9 παίχτες.