Διαστημική Τότεναμ με ανατροπή στον τελικό 2-3 τον Άγιαξ (vid)

Από τον Σταμάτη Β.

Τι ματσάρα ήταν αυτή χθες που είδαμε.

Μετά την επική ανατροπή της Λίβερπουλ με 4-0 επί της Μπαρτσελόνα , χθες η Τότεναμ στο 95ο λεπτό πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Champions League.

Τα “σπιρούνια” στον τελικό και θα είναι ο 3ος εμφύλιος Αγγλικός στην ιστορία των τελικών στην Ευρώπη.

Οι πετεινοί αν και στο πρώτο αγώνα στην Αγγλία είχαν χάσει με 0-1 πήγαν στην Ολλανδία με πίστη και έκαναν την ανατροπή αφού από 2-0 που έχαναν και το 0-1 στην Αγγλία έπρεπε να κάνουν πράγματα και θαύματα και να βάλουν 3 γκολ. Έ τα κατάφεραν στο 95ο λεπτό και έτσι έκαναν την εκπληξάρα και πέρασαν στον τελικό.

Στο παιχνίδι τώρα, είδαμε μια ματσάρα με πολλές ευκαιρίες και δοκάρια και από τις δυο ομάδες και φυσικά ανατροπή σκορ και πρόκρισης!!!

Ο Άγιαξ μπήκε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 4ο λεπτό έγινε η πρώτη ευκαιρία με τον τερματοφύλακα να αποκρούει και στην συνέχεια ο αμυντικός να  διώχνει σε κόρνερ και από το κόρνερ ο Ντε Λιχτ με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Παρά το 1-0 η Τότεναμ απάντησε γρήγορα 2 λεπτά αργότερα με ευκαιρία και μάλιστα δοκάρι.

Η Τότεναμ πίεζε για την ισοφάριση και ήταν λογικό καθώς ο Άγιαξ είχε δώσει γήπεδο στους φιλοξενούμενους.

Στο 23ο λεπτό πάλι η Τότεναμ προσπάθησε να κάνει το 1-1 αλλά το πλασέ του ήταν αδύνατο.

Έτσι ο Άγιαξ στο 35ο λεπτό έκανε το 2-0 με τον Ζιγές με εκπληκτικό σουτ.

Τα πανηγύρια είχαν ξεκινήσει για τους Ολλανδούς που φάνταζαν σαν το μεγάλο φαβορί για τον τελικό. Λογάριαζαν όμως χωρίς την Τότεναμ…

Το ημίχρονο έκλεισε με το 2-0 υπέρ του Άγιαξ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε δυνατά και σχετικά νωρίς με τον  Λούκας Μόουρα στο 55ο λεπτό έκανε το 2-1 και κάπως έτσι ξανά μπήκε στο παιχνίδι…

Στο 58ο λεπτό 3 λεπτά δηλαδή μετά το 2-1 ο ίδιος παίχτης μετά από λάθος της άμυνας του Άγιαξ έκανε το 2-2 και το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά καθώς ναι μεν ο Άγιαξ ακόμα είχε την πρόκριση αλλά εάν δεχόταν γκολ τότε θα έχανε την πρόκριση, όπως και έγινε δηλαδή.

Στο 61ο λεπτό ο Άγιαξ παρά την ψυχρολουσία έκανε μια ευκαιρία αλλά η μπάλα βγήκε έξω.

Η Τότεναμ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στο 95ο λεπτό δηλαδή με τον συνήθη ύποπτο Λούκας Μόουρα να κάνει χατ τρικ έστειλε τους Ολλανδούς στο σπίτι τους και την Τότεναμ στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της!!!

Άγιαξ (Ντε Χαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Ταγλιαφίκο, Ντε Γιόνγκ, Ζιγές, Σένε (60΄Βέλτμαν), Φαν ντε Μπέεκ, Τάνιτς, Ντόλμπεργκ (67΄Σινγκράβεν).

Τότεναμ (Ποκετίνο_: Λιορίς, Τρίπιερ (81΄Λαμέλα), Αλντερβάιρελντ, Βερτόγκεν, Ρόουζ (82΄Ντέιβις), Γουνιάμα (46΄Γιορέντε), Σισοκό, Έρικσεν, Ντέλε Άλι, Λούκας, Σον.