Μπορούσια Ντόρτμουντ-Τότεναμ 0-1

Η Μπορούσια κυνηγούσε ένα θαύμα καθώς είχε χάσει (άδικα) με 3-0 στο Λονδίνο, πάλεψε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ούγκο Γιορίς κράτησε όρθια την Τότεναμ και στο 49′ ο Χάρι Κέιν στη μοναδική φορά που η άμυνα των Γερμανών του έδωσε το χώρο και το χρόνο, εκτέλεσε τον Μπούρκι και έγραψε το 0-1, αλλά και τον επίλογο στην υπόθεση πρόκριση.

Κι αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη των Σπερς επί των Βεστφαλών (είχαν προηγηθεί οι δύο πέρσι στους ομίλους του Champions League) αν και στο πρώτο ημίχρονο τα χρειάστηκαν πραγματικά. ΕΙδικά από το 15΄και μετά η Μπορούσια πίεσε ασφυκτικά, όνως η αστοχία των παικτών του Φαβρ κι οι εντυπωσιακές επεμβάσεις του Γιορίς (ειδικά οι τρεις διαδοχικές από το 33′ έως το 35′) κράτησαν το 0-0 με την Τότεναμ να έχει το χαμένο τετ α τετ του Σον στο 31′.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Σισοκό βρήκε τον Κέιν, ο αρχηγός μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ νίκησε τον Μπούρκι γράφοντας το 0-1. Η Ντόρτμουντ χρειαζόταν πέντε γκολ για να προκριθεί, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ούτε αυτό της ισοφάρισης και η Τότεναμ πέρασε στους 8.

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Βολφ (62′ Μπρουν Λάρσεν), Ακάντζι, Βάιγκλ, Ντιαλό, Βίτσελ, Ρόις (74′ Ντιλέινι), Γκέτσε, Σάντσο, Γκερέιρο (62′ Πούλισιτς), Αλκάθερ.
Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Γουίνκς (55′ Ντάιερ), Σισοκό, Ερικσεν (83′ Ρόουζ), Σον (71′ Λαμέλα), Κέιν.