Στουρμ Γκρατς – ΑΕΚ Λάρνακας 0-2

Από τον Σταμάτη Β.

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι η ομάδα της ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε με 2-0 την Sturm Graz εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

O επαναληπτικός σε μία βδομάδα στο AEK ARENA.

Πολύ καλό το ξεκίνημα των Κυπρίων στην αναμέτρηση, με την πρώτη απειλή για την αντίπαλη εστία να έρχεται από τον Acoran (4′) και στην συνέχεια από τον Igor (9′), ενώ στο 16′ η ομάδα της ΑΕΚ … άγγιξε το γκολ με τον Γιάννου.

Αcoran και Trickovski απείλησαν στο 17ο λεπτό και στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να ψάξει τις ευκαιρίες κυρίως μέσω κάποιας αντεπίθεσης.

Ότι δεν πέτυχε στο πρώτο μέρος το πέτυχε με το ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ, καθώς στο 47′ ο Truyols με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Larena έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 51ο λεπτό θα μπορούσε και για δεύτερο γκολ, ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Trickovski.

H ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και απείλησε με Γιάννου (58′) και Acoran (62′) και έφτασε στο 0-2 με τον Trickovski να σκοράρει από κοντά μετά την πάσα του Γιάννου στο 74′.

Στο 77ο λεπτό η αναμέτρηση διακόπηκε μετά τον τραυματισμό στο κεφάλι του δεύτερου βοηθού από αντικείμενο που δέχθηκε από την εξέδρα των Αυστριακών. Το παιχνίδι επανήρχισε μετά από αρκετή ώρα, η ομάδα μας αναχαίτισε τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων, απείλησε με τον Acoran να απειλεί στις καθυστερήσεις και τους Αυστριακούς να μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Hierlander με απευθείας κόκκινη κάρτα.