Πρόκριση με τεσσάρα η Γαλλία κόντρα στην Αργεντινή!(vid)

Απο τον Μανιογνώστη

Το καλύτερο ματς του Μουντιάλ διεξήχθει στο Καζάν ανάμεσα στην Γαλλία και την Αργεντινή.

Ο Μπαπέ φάνηκε αρκετός για την Γαλλία ώστε να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Μουντίαλ.

Η Γαλλία μπήκε μπροστά στο σκόρ απο ένα καθαρό πέναλτι που δόθηκε αλλά η Αργεντινή ισοφάρισε με μια γκολάρα του Ντι Μαρία. Στην συνέχεια πήρε προβάδισμα η Αργεντινή απο ένα σούτ του Μέσι που κόντραρε στο πόδι του Μερκάντο. Στην συνέχεια φάνηκε πως μια στιγμή είναι αρκετή για να ανατρέψει όλα τα δεδομένα. Μια σουτάρα του Παβάρντ άλλαξε την ψυχολογία της Γαλλίας. Μετά πήρε φόρα ο Μπαπέ και έδωσε με δύο γκόλ την πρόκριση στην Γαλλία.

Απο την άλλη πλευρά η Αργεντινή δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και στο 41′ ο Ντι Μαρία έκανε μια ένεση σε όλους τους Αργεντίνους με μια γκολάρα. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε δυνατά η Αργεντινή και σκόραρε με τον Μερκάντο αλλά μετά χάθηκε όλη η ψυχολογία της Αργεντινής μετά απο μια γκολάρα του Παβάρντ και πήγε μέσα σε λιγότερο απο ενάμιση λεπτό να κάνει το παιχνίδι απο 4-2 4-4. Κατάφερε στο 93′ ο Αγκουέρο να κάνει το 4-3 αλλά δεν μπόρεσε η Αργεντινή να σκοράρει στην τελευταία φάση του Αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΑΛΛΙΑ (Ντεσάμπ): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Καντέ, Ματουϊντί (75′ Τολισό), Πογκμπά, Γκριεζμάν (8′ Φεκίρ), Ζιρού, , Εμπαπέ (89′ Τοβέν).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σαμπαόλι): Αρμάνι, Μερκάδο, Ρόχο (46′ Φάσιο), Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία, Πέρεζ (66′ Αγκουέρο), Παβόν (75′ Μέσα), Μέσι.

Σκόρερς:13′ (πεν.) Γκριεζμάν, 57′ Παβάρ, 64′, 68′ Εμπαπέ / 41′ Ντι Μαρία, 48′ Μερκάδο, 93′ Αγκουέρο

Διαιτητής: Αλιρέζα Φαγκάνι (Ιράν)

Βοηθοί: Ρέζα Σοκαντάν (Ιράν), Μοχαμαντρέζα Μανσούρι (Ιράν)

Τέταρτος: Χούλια Μπασκουνάν (Χιλή)