Ρεάλ Μαδρίτης – Γιουβέντους 1-3 με πέναλντι στο 97ο λεπτό!!!

Από τον Σταμάτη Β.

Με βοήθεια η Ρεάλ Μαδρίτης αν και έχασε με 1-3 από την ψυχομένη Γιουβέντους πέρασε στα ημιτελικά!!!

Ο Άγγλος διαιτητής με εφέρευση πέναλντι στο 94ο λεπτό και για να ολοκληρώσει το έργο του απευθείας κόκκινη στον Μπουφόν (που τελείωσε την καριέρα του στην ευρώπη με τον χειρότερο τρόπο και σε αυτό ευθύνεται ο χθεσινός διαιτητής από την Αγγλία που έπαιζε έδρα και ήταν ολοφάνερο)έδωσε την πρόκριση στην Ρεάλ Μαδρίτης αφού την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρονάλντο ευστόχησε και έτσι πήρε την πρόκριση στο 4 του Champions League!!

Το εύκολο 0-3 στην Ιταλία που είχε φέρει η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σχεδόν όλους να πιστεύουν ότι θα προκριθεί άνετα. Όλους εκτός από τους ποδοσφαιριστές της Γιουβέντους που μπήκαν στο γήπεδο και με ωραίο ποδόσφαιρο κατάφεραν να ανατρέψουν το 0-3 εις βάρος τους σε 0-3 και να πάνε το παιχνίδι στην παράταση αλλά όλα αυτά έως το 93ο λεπτό γιατί μετά άλλαξαν όλα!!!

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά και με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Μάντζουκιτς να κάνει το 1-0  μόλις στο 2ο λεπτό και μάλιστα 5 λεπτά αργότερα στο 7ο λεπτό ο Ιγκουαΐν έχασε πολύ καλή ευκαιρία για το 2-0 και τότε θα έτρεμα όλοι. Η Ρεάλ αντέδρασε και προσπάθησε να πιέση για ένα γκολ. Τα κατάφερε στο να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά όχι να πετύχει γκολ καθώς ο Μπουφόν ήταν σε εξαιρετική ημέρα.

Ο Μπέιλ στη διπλή ευκαιρία του στο 10ο λεπτό  και οι Ρονάλντο (14’), Ίσκο (34’) και Βαράν (δοκάρι στο 45+2’) τα είχαν με τους εαυτούς τους και την αστοχία τους και το… δοκάρι και τον Μπουφόν.

Το ποδόσφαιρο έτσι είναι και ο νόμος του, Η Ρεάλ έχανε ευκαιρίες η Γιουβέντους έκανε το 2-0 στο 37ο λεπτό με τον Μάντζουκιτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ βάζοντας φωτιά στον αγώνα στις εξέδρες όπου ήταν οι φίλοι της ομάδας και τους φίλους της Ρεάλ να αρχίσουν να ψάχνονται.. βλέπεται μια μέρα πριν είχε αποκλειστεί η Μπαρτσελόνα από την Ρόμα και δεν ήθελαν να πάθουν το ίδιο!!!

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-2 και όλα έδειχναν ότι το 2ο ημίχρονο θα ήταν καλό!!!

Στο δεύτερο ημίχρονο  η Ρεάλ μπήκε δυνατά και  προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ , έκανε  πάλι ευκαιρίες και μια από αυτές ήταν του Ρονάλντο στο 58ο λεπτό με τον Μπουφόν να είναι πάλι παρών. 3 λεπτά μετά η Γιουβέντους όμως έκανε το 0-3 με τον Ματουιντί στο 61ο λεπτό και με το γκολ του να φέρνει τον αγώνα στα ίσα.

Το σκηνικό ίδιο έως το το πέναλντι που σας έγραψα στην αρχή.

Η πρόκριση ήρθε για την Ρεάλ με τον Όλιβερ να δίνει πέναλντι και να στέλνει την Ρεάλ στην επόμενη φάση και την Γιουβέντους πίσω στην Ιταλία με την απογοήτευση καθώς της στέρησαν τις όποιες ελπίδες είχε!!!

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Χεσούς Βαγιέχο, Μαρσέλο, Καζεμίρο (46′ Λούκας Βάσκες), Μόντριτς (75′ Κόβατσιτς), Κρόος, Ίσκο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπέιλ (46′ Ασένσιο).

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Σίλιο (17′ Λίχτσταϊνερ), Μπενάτια, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα, Ματουιντί, Ντόουγκλας Κόστα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν (90’+6 Σέζνι).