Ισοπαλία για την Τριγλία Ραφήνας

Από τον Κώστα Κοζή

Σημαντικό βαθμό εκτός έδρας πήρε ο Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας, κόντρα στην  Χαλκίδα, στην προσπάθεια που κάνει να κλειδώσει όσο το δυνατόν  νωρίτερα την υπόθεση παραμονή.
Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς  όμως να απειλεί σοβαρά την εστία του ιωσήπου. Ο Βαλκάνος απείλησε στο  10’, ενώ ο Θωμάς, στο 16’ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, με απευθείας  εκτέλεση φάουλ. Στο 32′ ήταν η σειρά της Τριγλίας να απειλήσει, όταν  από εκτέλεση κόρνερ του Βουτσιώτη, η μπάλα κατέληξε στον Κογιό  που
έκανε το δυνατό αριστερό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 44’,  μετά από πάσα του Πολίτη,ο Ανέστης έκανε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα  αποκρούσθηκε από τα σώματα των αμυντικών της Τριγλίας.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 46′ ο  Αμπντουραχμάνι μπήκε από τα αριστερά κι έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ,  που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντουμάνη.

Στο 50′ η Χαλκίδα  μπήκε σε θέση οδηγού, όταν ο Πολίτης έδωσε την ασίστ στον Ανέστη,
αυτός σημάδεψε σωστά, διαμορφώνοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η  Τριγλία έφτασε κοντά στην ισοφάριση,όταν μετά από λάθος στην άμυνα της  Χαλκίδας, ο πολύ καλός Σέρτζιο Αμπντουραχμάνι γύρισε τη μπάλα στον  Βατίστα, αλλά αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε πάνω από  την εστία. Στο 55′ ο Τσίγκρος έβγαλε τη σέντρα, η κεφαλιά του Ανέστη
ήταν χλιαρή και ο Ιωσήπου μπλόκαρε άνετα. Στο 70΄ χάθηκε ήρθε η  ισοφάριση για την μεγάλη ομάδα της Ραφήνας, όταν ο Αμπντουραχμάνι  έπαιξε το ένα-δύο με τον Βουτσιώτη, ο Ντουμάνης απόκρουσε την προβολή,  αλλά ο Ντίμα έφτασε πρώτος στην μπάλα και την έσπρωξε στα δίχτυα,  φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος  του αγώνα, η Τριγλία είχε καθολική υπεροχή και στο 77′ το μακρινό σουτ  του Ντίμα απέκρουσε ο Ντουμάνης στη δεξιά του γωνία.

Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ από τον ίδιο παίκτη δεν βρήκε στόχο.

Χαλκίδα: Ντουμάνης, Βαλκάνος (77΄ Μακρής), Θωμάς, Μιχελής, Καραμπάς,
Εμέκα, Ταυταρίδης, Ντελέκος, Ανέστης, Πολίτης, Τσίγκρος.

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Νικολακόπουλος,