Μεγάλη νίκη ο Εθνικός στο ντέρμπι κορυφής

Από τον Χρήστο Κοζόκ

Ο Εθνικός νίκησε σε ένα δυνατό παιχνίδι την Προδευτική με 1-0 στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου
και αποσπάστηκε τέσσερις  βαθμούς από αυτήν.
Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι  έψαξε το γρήγορο γκολ.

Η ομάδα του Νίκου Νεντίδη, απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 5ο λεπτό με τον Παυλάκη να πιάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Κωνσταντίνου 3 λεπτά αργότερα στο 8ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Από εκεί κι έπειτα η Προοδευτική κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Ακόμα πιο δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο Εθνικός με ολοφάνερη την διάθεση να… τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται τον αγώνα που τόσο πολύ ήθελε αλλά το ίδιο ήθελε και η Προοδευτική! Στο 48ό λεπτό, ο Παυλάκης έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, όταν βρέθηκε απέναντι στον Μπαντίκο αλλά ο αρχηγός της Προοδευτικής έσωσε. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους, με τον Κρητικό να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η πίεση από τις «πινέζες» συνεχίστηκε και τελικά έφερε το γκολ! Συγκεκριμένα, στο 70ο λεπτό ο διαιτητής Φουκάκης, έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Καλαϊτζίδη στον Γκέσιο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κατσικοκέρης ο οποίος ευστόχησε κι έκανε το τελικο 1-0.

Εθνικός (Νίκος Νεντίδης): Σικαλιάς, Στασινός (90+8′ Mάναλης), Γερόλυμος, Κρητικός, Πεχλιβανίδης, Τεγούσης, (89′ Κατίδης) Μακρυγιάννης (65′ Γκέσιος), Κωνσταντίνου, Κατσικοκέρης, Ρομάνο, Παυλάκη