ΠΑΟ Βάρδας – Πανηλειακός 1-2

Από το pameathlitika.gr

Eκμεταλλευόμενος το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ειδικά το πρώτο μισάωρο στο οποίο ήταν χάρμα οφθαλμών και εκτός από τα δυο γκολ, έχασε τουλάχιστον άλλες δυο κλασσικές ευκαιρίες, ο Πανηλειακός πέρασε με 2-1 από την Βάρδα και μπήκε με το δεξί στο 2018, ολοκληρώνοντας παράλληλα με νίκη τον πρώτο γύρο.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΒ ανέβηκε και αφού μείωσε στο 49’ με τον Κωνσταντινίδη, άγχωσε τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι επικεντρώθηκαν στο να διατηρήσουν το προβάδισμα χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσουν επί της ουσίας, εκτός από ένα απευθείας φάουλ του Χούσα λίγο πριν  το φινάλε.

Παρουσία περίπου 300 φιλάθλων διεξήχθη το τρίτο και τελευταίο ηλειακό ντέρμπι του πρώτου μισού του πρωταθλήματος, το οποίο είχε πάθος, ένταση και κατά διαστήματα ποιοτικό ποδόσφαιρο αλλά και πολλά παράπονα προς το πρόσωπο τους διαιτητή και από τις δυο ομάδες.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΒ φωνάζει για ένα φάουλ του Σωτηρόπουλου στο οποίο θεωρούν ότι ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων έπρεπε να τιμωρηθεί με δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Πανηλειακός εστιάζει τις πολλές διαμαρτυρίες του κυρίως σε ένα οφ-σάιντ που δόθηκε στον Κρεββατά στο πρώτο μέρος και ενώ ο επιθετικός των ερυθρόλευκων φαίνεται να φεύγει από κανονική θέση, ενώ ζήτησαν απευθείας κόκκινη και όχι κίτρινη σε ένα σκληρό φάουλ του Ανδριέλου πάνω στον Σέου στην επανάληψη.

Με  τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Γ. Κούτση έφτασε τους 24 βαθμούς και συνεχίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι πράσινοι παρέμειναν στους 14. Το Βλαχιώτη υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή για την πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου ο Πανηλειακός, τον Τσικλητήρα Πύλου ο ΠΑΟ Βάρδας.

Στα καθαρά αγωνιστικά, στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανηλειακός πήρε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού στο 4’ ο Καπούταγλης μπλόκαρε το σουτ του Μπουρλάκη, στο επόμενο λεπτό οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν όταν ο Λεβέντης επιχείρησε να βρει στην πλάτη της άμυνας τον Ντάνκουα και ο Καρούτης στην προσπάθεια του να απομακρύνει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Στο 7’ ο Σωτηρόπουλος πήρε  τη μπάλα με το στήθος αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και στο 14’ μετά το γύρισμα του Μπουρλάκη ο Ντάνκουα δε  μπόρεσε εξ’ επαφής να νικήσει τον Καπούταγλη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κρεββατάς σούταρε, με τον Γ. Πολίτη να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Στο 22’ ο Κρεββατάς έπιασε το σουτ στην κίνηση υποχρεώνοντας  τον Καπούταλη σε σωτήρια επέμβαση και στο 24’ ο  Πανηλειακός διπλασίασε τα τέρματά του όταν σε φάση «καρμπόν» με την προηγούμενη, ο Μπουρλάκης βρήκε στο ύψος της περιοχής τον Ντάνκουα ο οποίος έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Καπούταγλη. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους και τελευταία του πρώτου μέρους ήρθε στο 40’ όταν ο Χούσα που πριν ένα λεπτό είχε μπει ως αλλαγή σούταρε λίγο άουτ από το ύψος της περιοχής.

Ανέβηκε ο ΠΑΟΒ στην επανάληψη

Στο β’ μέρος και με το σκορ στο 2-0 εις βάρος του, ο ΠΑΟ Βάρδας βγήκε μπροστά και κατάφερε να μειώσει στο 49’ όταν ο Μπουρνέλης έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Λιόση και ο Κωνσταντινίδης από το σημείο του πέναλτι έγραψε το 1-2. Ένα λεπτό νωρίτερα, το γκολ του Κρεββατά με κεφαλιά είχε ακυρωθεί ως οφ-σάιντ. Στη συνέχεια, η Βάρδα προσπάθησε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή για να ψάξει την ισοφάριση όμως ο Πανηλειακός κάλυπτε καλά τους χώρους και έβγαινε επικίνδυνα  στης αντεπίθεση όπως στο 73’ όταν το σουτ του Μπουρλάκη από πλάγια μπλόκαρε εύκολα ο Καπούταγλης. Στο 87’ η «Μπάρτσα» πλησίασε στο γκολ όμως την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χούσα από πλάγια απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Καπετανάκης. Στην τελευταία καλή φάση του αγώνα στο 90’ και ενώ όλος ο ΠΑΟΒ ήταν μπροστά, ο Γκοτσούλιας βγήκε μόνος του απέναντι από τον Καπούταγλη, όμως αντί να πλασάρει, προσπάθησε να τον περάσει, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να πέφτει στα πόδια του και να του αποσπά τη μπάλα.

Αυτοί που ξεχώρισαν

Κορυφάιος του αγώνα ο Μπουρλάκης και από κοντά σε απόδοση για τους νικητές οι Ντάνκουα, Νιφορόπουλος, Νικολόπουλος, Λεβέντης, Σούλης και Καπετανάκης ενώ από τον ΠΑΟ Βάρδας ξεχώρισαν οι Γ. Πολίτης, Καπούταγλης, Λιόσης και Ανδριέλος.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ: Καπούταγλης, Λιόσης, Καρούτης (38′ λ.τρ. Χούσα), Νικολόπουλος, Δημητρίου, Ανδριέλος (63′ λ.τρ. Σιδέρης), Γ. Πολίτης (82′ Ράλλης), Ντόμας, Μελετίδης (70′ Καλογερόπουλος), Κωνσταντινίδης, Π. Πολίτης

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα (90′ Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς (92’ Δαβουρλής), Μπουρλάκης (86′ Κολόκας), Σωτηρόπουλος (65′ Σέου)