Αμβρυσσέας Διστόμου- Νίκη Βόλου 1-0

Από τον Σταμάτη Β.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα της Νίκης Βόλου απέναντι στην ομάδα του Αμβρυσσέα Διστόμου, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0, με ένα αντικανονικό γκόλ.

Στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Δημολιός έβγαλε την σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων με τον Γιακόβλεφ να μην μπορεί να πιάσει καλά το σουτ από καλή θέση και η μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 18ο λεπτό υπέροχη ενέργεια από τον Ιορδανίδη που ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και έπιασε ένα δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Ντέντσεφ στο κέντρο της εστίας του.

Στο 28’ και ενώ η Νίκη είχε τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού, ο Αμβρυσσέας προηγήθηκε με μια φάση που ξεσήκωσε πολλές αντιδράσεις καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων η μπάλα πέρασε άουτ με τον διαιτητή κ. Κέκελο να μην υποδεικνύει την παράβαση ,και ενώ οι παίκτες της Νίκης σταμάτησαν το παιχνίδι περιμένοντας την υπόδειξη του βοηθού Λύσσαρη, ο Χίσι ανενόχλητος έκανε το 1-0.

Στο 37’ η Νίκη έφτασε κοντά στην ισοφάριση με ένα υπέροχο σουτ του Ντόλγκι με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να εκτινάσσεται στο παραθυράκι της εστίας του και να απομακρύνει.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Νίκη συνέχιζε να πιέζει δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει τους γηπεδούχους και οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη μπήκε με σκοπό να ελέγξει το παιχνίδι κάτι το οποίο δεν κατάφερε με τις συνεχόμενες διακοπές και τις καθυστερήσεις από τους γηπεδούχους από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 62’ σημαντική ευκαιρία με τον Γιάκοβλεφ από τα δεξιά να τροφοδοτεί τον Ιορδανίδη το σουτ του οποίο κόντραρε στον Χίσι.

Νέο σουτ του Ιορδανίδη στο 63’ η μπάλα περνάει και πάλι άουτ.

Στο 83’ σέντρα του Λάιου ο Ιορδανίδης παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντέντσεφ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Αμβρυσσέα να παίρνει την νίκη με ένα αντικανονικό γκολ.

Συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Μπούις/Ξηροφώτος): Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (82’ Βουρδάκης) , Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς (λ.τ. 51’ Λάιος) , Βέργος, Ντόλγκι, Μέτσε (72’ Ματθαίου), Ιορδανίδης, Γαρυφαλλόπουλος , Γιάκοβλεφ

Αμβρυσσέας Διστόμου(Ηλίας Λιόντος): Ντέντσεφ, Μαργαρίτης (85’ Μεταξούλας) , Καλαγκάνης, Μεταλλινός, Στούμπος, Γιαλαμίδης, Ντο Σάντος (90+ Κωνσταντίνου) , Βλάχος (72’ Σχίζας), Κωστούλας (80’ Μπότσης), Χίσι, Μανιδάκης

Διαιτητής: Κέκελος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Λύσσαρης, Κουτρομάνος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: 15’ Μαργαρίτης, 25’ Μωυσίδης, 41’ Μέτσε, 49’ Μεταλλινός , 52’ Ντο Σάντος, 57’ Ντόλγκι, 64’ Λάιος , 90’ Τζιώρας