1-4 η Ελλάδα το Γιβραλτάρ

Από τον Πανιωπανθηρώνιο

imagesΜε κάπως καλύτερη διάθεση οι ποδοσφαιριστές μας έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ. Το ότι η δυναμική του αντιπάλου είναι κατώτερη από την δική μας αυτό δεν έχει να κάνει καθώς στους τελευταίους μας αγώνες η Ελλάδα έχανε από κατώτερες ομάδες.

Με χρώμα κυανέρυθρο έντονο η χθεσινή μας Εθνική.

Στην σύνθεση της η Ελλάδα είχε 6 ποδοσφαιριστές που έχουν παίξει στον Πανιώνιο είτε ξεκίνησαν είτε ήρθαν με μεταγραφή αλλά ανδρωθήκαν και ανέβηκαν επίπεδο από το σχολείο αυτό που είναι ο Πανιώνιος!!

Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης, Τζιόλης, Μπακασέτας και Μήτρογλου είναι οι ποδοσφαιριστές.

234659Στα αγωνιστικά ο Μήτρογλου στο 10ο λεπτό με τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Η Εθνική ψιλό χαλάρωσε και αυτό μας στοίχισε καθώς ο Τζαβέλλας ( άλλος κυανέρυθρος πρώην ) άφησε τον Γουόλκερ και εκείνος στο 26ο λεπτό σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα με τον Καρνέζη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Από τους διακριθέντες του αγώνα ήταν ο Τοροσίδης που στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγιναν όλα και πήραμε την νίκη.

Ο Τοροσίδης λοιπόν από δεξιά σέντραρε και ο Αμυντικός του Γιβραλτάρ άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Εθνικής του ξανά βάζοντας μπροστά την Ελλάδα.

Στους διακριθέντες και ο Μήτρογλου που εκτός από τα τρομερό γκολ του έδωσε ένα λεπτό μετά το αυτογκόλ κάτω από την σέντρα με ωραία μπαλιά βρήκε τον Φορτούνη και εκείνος με ωραία ενέργεια πέρασε και τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-3.

Το τελικό 1-4 έγινε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τοροσίδη πάλι από δεξιά αλλά αυτή τη φορά δεν σέντραρε σούταρε και από την κλειστή γωνία έκανε το 1-4.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν χαλαρό με συντήρηση αποτελέσματος και δυνάμεων για την Ελλάδα και το δείγμα θετικό για εμάς και για τον Σκίμπε.

Γιβραλτάρ (Τζεφ Γουντ): Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασκιάρο, Τζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόζιο (71’ Κάιλ Κασκιάρο), Ερνάντες, Κουμπς (85’ Γιόμε), Λι Κασκιάρο.

Εθνική Ελλάδας (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης – Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας – Σάμαρης, Μανιάτης (71’ Τζιόλης), Μάνταλος (62’ Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας – Μήτρογλου (73’ Βέλλιος).