Λύγισε στην ζούγκλα του Μοσχάτου η Τριγλία…

Από τον Κώστα Κοζή

ethnikos_triglia_3_1_28022016Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο η Τριγλία Ραφήνας, χάνοντας εκτός έδρας
από τον Εθνικό Πειραιώς με 3-1 και σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη
ήττα της στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Παρόλη όμως την
ήττα αυτή, διατηρεί την δεύτερη θέση στην βαθμολογία, 6 βαθμούς από  τον πρωτοπόρο Φωστήρα και έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει στο όνειρο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες. Στο 16΄ σε μία  διεκδίκηση της μπάλας ο επιθετικός του Εθνικού Μάναλης δέχθηκε αγκωνιά  στο πρόσωπο και αποχώρησε τραυματισμένος από το γήπεδο. Στο 25′ ο  Μιχάλης Παπαδόπουλος έκλεψε την μπάλα και έβγαλε την παράλληλη πάσα,  με τον επερχόμενο Δημήτρη Καραδέμητρο να βρίσκεται στην πορεία της,  αλλά να σουτάρει άστοχα από καλή θέση. Στο 32′ η Τριγλία παραλίγο να  παγώσει το γήπεδο, όταν ο Θωμάς Βασιλείου έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγο  έξω από την περιοχή, με τον Βουτσινά να εκτινάσσεται στο παραθυράκι
του και να αποκρούει, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.  Στο  41′ ο Μαντζώρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από  το δεξί κάθετο δοκάρι του Λέτσο. Στην ανάπαυλα του αγώνα μερίδα οπαδών  του Εθνικού επιτέθηκαν με άγριες διαθέσεις έξω και μέσα στα αποδυτήρια  στην αποστολή της Τριγλίας Ραφήνας και ειδικά στον προπονητή Ηλία  Καλοπήτα και στον Δημήτρη Σκαφίδα.

ethnikos_triglia_3_1_28022016_1Στο δεύτερο ημίχρονο η Τριγλία Ραφήνας μπήκε μουδιασμένη στον  αγωνιστικό χώρο, σαφώς επηρεασμένη από τα σοβαρά γεγονότα που έλαβαν  χώρα στα αποδυτήρια. Στο 57΄ ο Αργυρίου έκανε το γύρισμα προς την  περιοχή της Τριγλίας και ο Βλάχος με κοντινό πλασέ έσπρωξε την μπάλα  στα δίχτυα του Λέτσο, βάζοντας μπροστά τον Εθνικό στο σκορ. Επτά λεπτά  αργότερα ο Σούφλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση  φάουλ, νικώντας τον Λέτσο και γράφοντας το Εθνικός-Τριγλία 2-0. Στο  71΄ και ενώ η Τριγλία Ραφήνας έπαιζε με δέκα παίκτες, καθώς ο Κάρδαρης  ήταν εκτός χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες ο Μανδύλης
σέντραρε στη μεγάλη περιοχή, από πλάγια θέση ο Βασιλείου έκανε το  γύρισμα στη μικρή περιοχή και εκεί ο Σαγανάς την έσπρωξε στα δίχτυα με  το στήθος, για να διαμορφωθεί με αυτό τον τρόπο το 2-1 Από το σημείο  αυτό και έως το τέλος του παιχνιδιού στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Τριγλία  Ραφήνας και στο 76΄ ο Βουτσινάς είπε όχι σε δυνατό σουτ του Δημήτρη  Καραδέμητρου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Τριγλία θα πετύχαινε την  ισοφάριση, κόντρα στην ροή του αγώνα ο Εθνικός έκανε το τελικό 3-1,
όταν ο Σούφλας έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με λόμπα έστειλε την  μπάλα στα δίχτυα του Λέτσο, που πραγματοποιούσε έξοδο.

ethnikos_triglia_3_1_28022016_2Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και η επίθεση που δέχθηκαν οι οπαδοί της  Τριγλίας Ραφήνας, όταν οπαδοί του Εθνικού κινήθηκαν με πολύ άγριες
διαθέσεις εναντίον τους και με την παντελή έλλειψη αστυνομικής  παρουσίας, χτύπησαν έναν ραφηνιώτη οπαδό.

Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης, Μαντζώρος, Στρατάκης,