Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ: Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 2-1 Ρεάλ Μαδρίτης

Από τον Δημήτρη Φωτεινόπουλο

Τα ξημερώματα της Πέμπτης η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ και η Ρεάλ Μαδρίτης τέθηκαν αντιμέτωπες για το Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ, με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να επικρατούν με σκορ 2-1.

Νικήτρια ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ στον τελευταίο της αγώνα επί Αμερικάνικου εδάφους.

Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με ένα 4-3-3.

Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ(Ζ.Μουρίνιο): Ντ.Ντε Χέα, Μ.Νταρμιάν, Τ.Φοσού-Μενσά, Έρικ Μπάγι (c), Λ.Σο, Άντερ Ερρέρα, Φρεντ (Α.Τουανζέμπε), Σ.ΜακΤόμινεϊ (Ντ.Μιτσέλ), Αντρέας Περέιρα, Χ.Μάτα (Τζ.Γκάρνερ), Αλέξις Σάντσεζ

Ρεάλ Μαδίτης(Γ.Λοπετέγκι): Κ.Κασίγια (Α.Λούνιν 45′), Α.Οντριοζόλα (Λόπεζ 61′), Χάβι Σάντσεζ, Χ.Βαγιέχο (Νάτσο Φερνάντεζ 76′), Τέο Ερνάντεζ (Σ.Ρεγκουλίον 45′), Μ.Γιορέντε (Τ.Κρόος 76′), Φ.Βαλβέρδε (Μ.Ασένσιο 76′), Ντ.Θεμπάγιος (Όσκαρ Ροντρίγκεζ 61′), Βινίσιους Jr (Ρ.Ντε Τόμας 61′), Γκ.Μπέιλ (Μ.Έντεγκααρντ 45′, Ίσκο 76′), Κ.Μπενζεμά (c) (Μπ.Μαγιοράλ 45′)

Μόλις στο 10ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ απειλεί με τον Αλέξις Σάντζες να βγάζει μια συρτή μπαλιά προς τον Χουάν Μάτα, και αυτός να σουτάρει με τον Κίκο Κασίγια να επεμβαίνει. Στο 18ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ κάνει το 1-0, με τον Νταρμιάν να προσπερνά τον Τέο Ερνάντεζ και να βγάζει μια μπαλιά προς τον Αλέξις Σάντσεζ και ο δεύτερος με ένα εκπληκτικό σουτ σκοράρει! Στο 24ο λεπτό ο 18χρονος Βινίσιους Jr, επιδεικνύει το ταλέντο με το να «αδειάζει» τον Φοσού-Μενσά και βγάζει μια σέντρα προς τον Μπέιλ, αλλά ο Ουαλός δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει άουτ. Μετά από λίγο, στο 27ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ κάνει το 2-0!, ο Χουάν Μάτα βγάζει μια μπαλιά προς τον Αλέξις Σάντσεζ και ο Χιλιανός βρίσκει υπέροχα τον Άντερ Ερρέρα που σκοράρει, και η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ προηγείται με 2 γκολ διαφορά. Ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, στο 45+3, η Ρεάλ Μαδρίτης μειώνει σε 2-1, με τον Τέο Ερνάντεζ να βγάζει μια σέντρα προς την περιοχή και ο Μπενζεμά με εκπληκτική κίνηση να σκοράρει! Στο 57ο λεπτό ο Ρεγκουίλον βγάζει μια υπέροχη πάσα στον Έντεγκααρντ και ο νεαρός Νορβηγός εξ επαφής να μην μπορεί να σκοράρει! Στο 75ο λεπτό ο Έντεγκααρντ εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο Ντε Χέα ήτανε έτοιμος και απέκρουσε.

MVP: Ο Αλέξις Σάντσεζ για άλλη μια φορά ήταν εκπληκτικός, με ένα γκολ και μία ασσίστ σε αυτό το παιχνίδι, και φαίνεται πως θα παίξει μεγάλο ρόλο στην νέα σεζόν για την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ.

Επόμενο ματς για την Μάντσεστερ Γιουνάινεντ στις 10 Αυγούστου, με την Λέστερ για την Πρώτη Αγωνιστή της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ για την Ρεάλ Μαδρίτης το ματς με την Γιουβέντους, για το Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ στις 5 Αυγούστου.