Κάνει τα πάντα για να πέσει η Νιούκαστλ

Το άρθρο από τον Μάριο Νίκο Πιτσινή

Jack-ColbackΑπελπιστική για άλλη μια φόρα ήταν η Νιούκαστλ καθώς όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τουλάχιστον 1 βαθμό στο Goodison Park, αλλά δεν δημιούργησε σχεδόν καμία ουσιαστική ευκαιρία για γκολ.Απέναντί της η ασταθής αμυντικά, αλλά πολύ επικίνδυνη επιθετικά Everton,η οποία ήταν σαν να έπαιζε μόνη της,καθώς δεν δέχτηκε καμία πίεση.
Tην σκυτάλη των γκολ πήρε ο Lennon, ο οποίος αφού υποδέχτηκε την πάσα του Cleverley με ένα φλύαρο σουτ έκανε το 1-0 στο 23.Το μονότερμα συνεχιζόταν και έκλεισε το ημίχρονο έτσι.Πιο δυναμικά ξεκίνησε η Νιούκαστλ το 2ο ημίχρονο καθώς είχε την υπεροχή αλλά μόνο για ένα 10λεπτο. Μετά το ίδιο μοτίβο. Η Έβερτον δημιουργούσε φάσεις(να σημειωθεί ότι τελείωσε τον αγώνα με 3 δοκάρια), οι οποίες σταμάταγαν στον εξαιρετικό για άλλο ένα παιχνίδι Elliot.Στο 88ο λεπτό ο Lennon ανατρέπεται από τον Aarons, ο  Pawson δείχνει την άσπρη βούλα και ο Barkley σκορπίζει τις όποιες ελπίδες υπήρχαν από μεριάς Νιούκαστλ για θετικό βαθμό κάνοντας το 2-0.Στο 93ο λεπτό ο Lascelles, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του τραυματία Mbemba, αποβάλλεται για ανόητο χτύπημα πάνω στον Barkley και δίνει την δυνατότητα να διπλασιάσει τα τέρματα του ο άσσος της Έβερτον από την άσπρη βούλα και το σκορ γίνετε 3-0.Αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα και τώρα η ομάδα της Νοτιοανατολικής Αγγλίας χρειάζεται μόνο νίκη κόντρα στην West Brom το Σάββατο για να διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες έχει για να παραμείνει στο πρωτάθλημα.Να σημειωθεί τέλος ότι ο Maclaren δεν θα έχει στις υπηρεσίες του τόσο των Mbemba,όσο και των Lascelles και χρειάζεται οπωσδήποτε την νίκη γιατί μετά από ένα σερί ηττών η θέση του είναι επιβαρυμένη.