Πέρασε από την Βέροια ο Εργοτέλης με 0-2!!!

Από το pameathlitika.gr

Σπουδαία νίκη πήρε ο Εργοτέλης, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, με τον Κάιπερς να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Οι δυο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Εργοτέλη να είναι πιο αποτελεσματικός. Συγκεκριμένα μόλις στο 3’ η Βέροια έκανε την πρώτη της φάση με την κεφαλιά του Βανκεβάι, αλλά ο Λαδάς μπλόκαρε τη μπάλα. Μετά από δέκα λεπτά οι Κρητικοί απείλησαν με τον Κάιπερς στην κόντρα, με τον Γιαγκιόζη να αποκρούει. Στο 25’ έχασαν νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι με το σουτ του Σταματάκου καθώς ο Γιαγκιόζης απέκρουσε τη μπάλα. Ωστόσο ο τερματοφύλακας της Βέροιας τραυματίστηκε και πήρε τη θέση του ο Τριαντάφυλλος. Τελικά στο 44ο λεπτό ο Εργοτέλης πετυχαίνει το γκολ με το πλασέ του Κάιπερς κάνοντας το 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά δημιουργώντας φάση (54’) με το σουτ του Βογιατζή με τον Τριαντάφυλλο να απεκρούει, ενώ στο 64’ ο Κάιπερς έχασε ευκαιρία για το 2-0. Στο 71’ είχε δοκάρι ο Εργοτέλης με τον Κάιπερς. Εν τέλει δεύτερο γκολ ήρθε στο 85 για τους Κρητικούς με σκόρερ τον Ούγκο Κάιπερς για δεύτερη φορά.

ΣΚΟΡΕΡ: / Κάιπερς (44’, 85’)
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Βέροια (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης (25’ Τριαντάφυλλος), Σουλιώτης, Καψάλης, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Λάσκαρης, Λίταινας, Δόρης, Μπαστιάνος, Βανκεβάι, Ουνγιαλίδης

Εργοτέλης: (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Σταματάκος, Μπούζας, Κάιπερς