Νίκησε η Παναχαϊκή και ο ” Παναγιώτης ” τους καμαρώνει από ψηλά!!!

Η Παναχαϊκή παίζοντας εξαιρετικά για 90 λεπτά, πανηγύρισε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη επί της Κέρκυρας με 1-0 και μείωσε την απόσταση από την 2η θέση που κατέχουν οι “Φαίακες”. Αυτή η νίκη, είναι αφιερωμένη στον Παναγιώτη Κωστόπουλο που εδώ και λίγα 24ωρα βλέπει την αγαπημένη του ομάδα από εκεί ψηλά…

Οι “κοκκινόμαυροι” συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις τους και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης για τρίτη συνεχόμενη φορά και δεύτερη σερί εντός.

Οι “ροσσονέρι” προσπάθησαν από το πρώτο μέρος να απειλήσουν την εστία του Αθανασόπουλου, ήσαν περισσότερο κινητικοί, αλλά χωρίς την μεγάλη φάση.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, η Παναχαϊκή μπήκε σαν “δαιμονισμένη” μέσα στο γήπεδο και το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει. Μόλις στο 47′, με το καλημέρα δηλαδή, ο Μπαστακός έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε την σέντρα παράλληλα προς το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Κολ, αλλά το τελείωμα του Αργεντινού κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου. Αυτή η φάση ήταν η προειδοποίηση.

Στο 55′ ο Ελευθεριάδης βγήκε νικητής από τις κόντρες, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας και με όμορφο σουτ σκόραρε για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πολίμος είδε εκτός εστίας τον Αθανασόπουλο, δοκίμασε να τον “κρεμάσει” έξω από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά πιο μετά και συγκεκριμένα στο 63′, ο Μπαστακός απέναντι από τον Αθανασόπουλο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να απομακρύνει με το πόδι.

Στη συνέχεια, η Παναχαϊκή έχασε και άλλες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της, με το γκολ του Ελευθεριάδη που έφτασε τα επτά στο πρωτάθλημα, να είναι αρκετό για να έρθει το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Αργυρόπουλος (65′ Φουρλάνος), Ελευθεριάδης, Κολ (78′ Σωτηράκος), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (83′ Μωραΐτης).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Κούρος (71′ Στ. Κρητικός), Σπίνουλας, Χαντάκιας, Ιωάννου, Ν. Κρητικός, Κόντος, Σιατραβάνης (19′ Αποστολίδης), Λινάρδος (82′ Μίσκου), Πασάς, Τουράμ.