Κέρδισε τις εντυπώσεις και έναν βαθμό η Πρόο!!!

Η προϊστορία που θέλει τα τελευταία χρόνια τα ντέρμπι μεταξύ Προοδευτικής και Εθνικού Πειραιά να παραμένουν ισόπαλα στο “κλουβί” επιβεβαιώθηκε και αυτή τη σεζόν. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου μέρους η “Προο” ισοφάρισε τον αγώνα στο ξεκίνημα του δεύτερου με το σκορ να παραμένει αμετάβλητο μέχρι τη λήξη του αγώνα. Με μεγαλύτερη αισιοδοξία αποχώρησαν από το γήπεδο οι περίπου 800 φίλοι της Προοδευτικής που βρέθηκαν στις εξέδρες βλέποντας την ομάδα αισθητά βελτιωμένη και περισσότερο ανταγωνιστική σε σύγκριση με, αρκετές από, τις εμφανίσεις της στον πρώτο γύρο.

Σε παιχνίδι τακτικής εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο αφού οι φάσεις προς την εστία και από τις δύο ομάδες ήταν μετρημένες. Αρχικά ο Tagbo στο 5′ έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση ενώ στο 36′ παρότι το σουτ του από το ύψος του πέναλτι βρήκε στόχο ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε τη μπάλα. Ο Εθνικός Πειραιά ενδιάμεσα στο 14′ είχε ένα δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Μηλιώτη που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπαντίκο ο οποίος με όμορφη επέμβαση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ ενώ στο 41′ σε μια επίθεση από τα δεξιά ο Βλάχος έκανε την σέντρα προς τον Μάναλη που έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 0-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η αντίδραση της Προοδευτικής στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άμεση και η ισοφάριση ήρθε στο 55′ όταν ο Ντάλλας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Llenga, στο ντεμπούτο του, με κοντινή κεφαλιά ανενόχλητος έγραψε το 1-1 βάζοντας φωτιά στο “κλουβί”. Η “Προο” δεν εκμεταλλεύτηκε περισσότερο τη στιγμή που η ψυχολογία της έφτασε στα ύψη και έτσι ο Εθνικός προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα που θα του επέτρεπαν να σκοράρει πάλι χωρίς όμως καμία από τις δύο ομάδες να έχει την μεγάλη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα. Στο 80′ ο Ρομάνο εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαντίκου. Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά στη συνέχεια με την Προοδευτική στο 88′ να μένει με ποδοσφαιριστή λιγότερο αφού ο Τζιτζικαλάκης αποβλήθηκε, μετά από υπόδειξη του βοηθού, για αντιαθλητικό χτύπημα εκτός φάσης στο χώρο του κέντρου. Έπειτα από ολιγόλεπτη διακοπή ο αγώνας συνεχίστηκε με τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο 99′ όταν ο Μπλάνκο σούταρε από κοντά όμως ο Μπαντίκος έπεσε στη μπάλα και μπλόκαρε με τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού στη συνέχεια να κλωτσάει στο κεφάλι και να τραυματίζει τον τερματοφύλακα της “Προο”. Στη συνέχεια κάποια άλλη σπουδαία στιγμή δεν υπήρξε εκατέρωθεν και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μετά από 17′ καθυστερήσεων έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τελικό σκορ 1-1.

Έτσι η Προοδευτική έφτασε τους 12 βαθμούς μετά την συμπλήρωση της 14ης αγωνιστικής παραμένοντας στην 10η θέση με μοναδική διαφοροποίηση ότι μείωσε τη διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού στους τρεις. Την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στη Κρήτη να αντιμετωπίσει την Επισκοπή που φιγουράρει στη 4η θέση έχοντας την καλύτερη επίθεση στον όμιλο και σίγουρα κάθε βαθμός στη συγκομιδή των “βυσσινί” μπορεί πλέον να αποδειχθεί πολύτιμος και καθοριστικός μέχρι το τέλος.