Πρεμιέρα με ήττα για την ΠΡΟΟ!!!

Από τον Fanis Proo

Με το αριστερό ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Προοδευτική αφού ηττήθηκε στο “Ελ Πάσο” με 3-1 από τον γηπεδούχο Εθνικό Πειραιά.

Οι “βυσσινί” αν και προηγήθηκαν στο σκορ με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο κατέρρευσαν στις αρχές του δευτέρου και δέχτηκαν την χαριστική βολή στις καθυστερήσεις του αγώνα γνωρίζοντας την ήττα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο πιεστικοί στο ξεκίνημα του αγώνα όμως η μεγάλη φάση άνηκε στη Προοδευτική όταν στο 11′ το μακρινό σουτ του Κολιόπουλου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Βουτσινά. Η επόμενη επίσκεψη όμως της “Προο” στα καρέ του Εθνικού ήταν επιτυχημένη αφού σε υποδειγματική αντεπίθεση ο Tagbo σέντραρε συρτά από τα δεξιά και ο Κερασίδης, στο 20′, από το ύψος του πέναλτι έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1. Ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα όμως ήταν αναποτελεσματικός απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων που ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, έτσι το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ 0-1 υπέρ τους.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Εθνικό που κατάφερε μέσα σε ένα πεντάλεπτο να κάνει την ολική ανατροπή στον αγώνα. Στο 51′ μετά από φάση διαρκείας ο Μάναλης ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά το σκορ ενώ στο 56′ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε τελικά στον Παυλάκη ο οποίος με σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας του Μπαντίκου πετυχαίνοντας το 2-1. Η Προοδευτική κυνήγησε την ισοφάριση όμως η κούραση, η απειρία και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν της επέτρεψαν να φτάσει με αξιώσεις σε αυτή ενώ ο Εθνικός βρίσκοντας πολλούς κενούς χώρους στην άμυνά της έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 92′ με σουτ του Λεβέντη από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής και κάπως έτσι ο αγώνας πέρασε στην ιστορία με τελικό σκορ 3-1.