Ο Ιωνικός νικητής στο ντέρμπι 1-0 την Προοδευτική

Από τον Ιωνικάρα 3

Τεράστια –Σπουδαία και μάγκικη νίκη για την ομάδα μας η οποία επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής στο μεγάλο ντέρμπι, χάρις σε γκολ του Κουιρουκίδη στο 20..

Το τελικό  σκορ αδικεί  τον Ιωνικό μας που έχασε ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο εύρος..

Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι δείχνοντας από την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό παιχνίδι. Με ωραίο, στρωτό ποδόσφαιρο οι «Κυανόλευκοι»  απείλησαν  σε μία –δύο περιπτώσεις  και πρωταγωνιστές τους Ατματζίδη και Κουιρουκίδη που δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Στο 20 ο λεπτό όμως  η Νεάπολη πήρε κυριολεκτικά φωτιά. Με τον Κουιρουκίδη  να κάνει ωραία  ατομική ενέργεια  από δεξιά, μπαίνοντας μέσα στην περιοχή, πλασάροντας στην  απέναντι γωνία του Μπαντίκου.

Η  ομάδα μας ήλεγχε τον ρυθμό απέναντι στην καθαρά αμυντική λειτουργία της Προοδευτικής που περίμενε κάποιο λάθος των Νικαωτών για να το εκμεταλλευτεί. Ο  Καλλέργης στο 39  έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπαντίκος δεν είχε πρόβλημα.

Η μοναδική φάση στο πρώτο ημίχρονο, που απείλησε η Προοδευτική ήταν  όταν στο 43, σε μία σύγχυση στα καρέ του Ιωνικού, ο Νίκου έκανε σουτ , η μπάλα κόντραρε σε σώματα και έφυγε κόρνερ.

Στο 53, ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία ,όταν ο Ντάλλας κινήθηκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε παράλληλα με το τέρμα ,αλλά ο Κουιρουκίδης ήταν ένα βήμα πίσω και δεν πρόλαβε.

Ένα λεπτό μετά,ο σκόρερ και κορυφαίος του Ιωνικού έκανε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπαντίκος έδιωξε με δυσκολία. Η Κούραση άρχισε να βαραίνει τα πόδια των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με την είσοδο των Σάμιου και Πογοσιάν   να βελτιώνει την κατάσταση, και την Προοδευτική να προσπαθεί να κερδίσει μέτρα χωρίς επιτυχία.

Στο 85, ο κορυφαίος του αγώνα,Κουιρουκίδης, έκανε κίνηση από τα αριστερά και σέντρα, αλλά ο Σάμιος δεν έπιασε »γεμάτο»  το βολ πλανέ που επιχείρησε

.Η μοναδική και καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 92 , όταν πο φάουλ που εκτελέστηκε από αριστερά , ο Ξyγκάκης έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Κίτρινες :Κουτσοποδιώτης, Μητσογιάννης-Μακροστέργιος ,Κόττας,Κουιρουκίδης

Ιωνικός: Κουρεπίνης-Πατσατζόγλου-Δημακάκος(84Πλάκας)-Παντελίδης- Μαντζώρος-Γκοτσούλιας-Ατματσίδης(91 Καρέλης)-Θέος(63 Πογοσιάν)-Καλλέργης(66 Καλλέργης)-Κουιρουκίδης

Προοδευτική: Μπαντίκος-Χουστουλάκης-Ξυγκάκης-Μητσογιάννης(90 Κοσμίδης)-Μακροστέργιος-Κόττας(54 Χρήστου)-Κουτσοποδιώτης-Θεοδώρου(46 Ράφαελ)-Ταγκμπο-Παναγιωτόπουλος-Νικου