Ζώνη μάρκας Armani για 10 δέκα λεπτά και τίποτα άλλο

Διαμαντής Κ.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σήμερα την Αρμάνι με σκοπό το διπλό για να κλειδώσει σε μεγάλο βαθμό απλά την είσοδο του στα play-off της Euroleague. Οι Ιταλοί ήξεραν πως λόγω και του δύσκολου προγράμματος τους στη συνέχεια η νίκη ήταν σημαντική. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Μπλατ που αποφάσισε να βάλει βασικούς παίκτες κυρίως αμυντικούς με Ουέμπερ-Τουπάν-Παπ-Πρίντεζη-Μίλι. Παρ’ όλα αυτά σε 6,5 λεπτά είχε δεχτεί 15 πόντους με τους Ιταλούς να βρίσκουν εύκολους διαδρόμους και οι Πειραιώτες να έχουν κάνει 1 φάουλ. 10 πόντους πέτυχε ο Ολυμπιακός στο 1ο δεκάλεπτο και αυτά κάτω από το καλάθι αφού ήταν τρομερά άστοχος και την μπάλα σε πολλά σουτ να του παίζει άσχημο παιχνίδι. Μόνο Σπανούλης και Βεζένκοφ έδειχναν να έχουν ρυθμό και να προσπαθούν ερχόμενοι από το πάγκο. Στο 2ο δεκάλεπτο και το μοναδικό καλό της ομάδας του Μπλατ η ομάδα του Πιανιτζιάνι έβαλε μόνο 4 πόντους. Ο λόγος η κίνηση του coach να παίξει για 10’ άμυνα ζώνης, οι διάδρομοι έκλεισαν, τα τρίποντα δεν έμπαινα και τα ριμπάουντ ήταν των Πειραιωτών. Στην επίθεση τα πράγματα βελτιώθηκαν ελάχιστα αφού ο τραυματισμός του Σπανούλη μπλόκαρε κάθε καθαρή σκέψη. Το ματς στο 23-21 στο 15ο λεπτό. Για 3,5 λεπτά καμία ομάδα δε σκόραρε μέχρι ο Παπανικολάου να κάνει το 23-23 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Κακό μπάσκετ και από τις 2 ομάδες με τη στατιστική να γράφει και για τις 2 συνολικά 2/20 τρίποντα. Τρομερό στατιστικό σε αντίθεση με το σκορ ότι καμία ομάδα δεν έφτασε τα 5 ομαδικά φάουλ.

Στο 3Ο δεκάλεπτο ο κακός Ολυμπιακός του 2019 ήταν εδώ. Επιθέσεις κακές, ανοργάνωτες χωρίς τον αρχηγό και σκοτωμένα σουτ. Στην άμυνα οι Ιταλοί ξαναβρήκαν διαδρόμους και επιθετικά ριμπάουντ. Σε 5’ η διαφορά στο +9. Γιατί δε ξαναεφαρμόστηκε η άμυνα ζώνης είναι ένα ερώτημα που πιθανόν θα μείνει αναπάντητο. Ο Γκος ξύπνησε αλλά στο -4 αποφασίζει σε αιφνιδιασμό να σουτάρει 3ποντο το χάνει και στην άμυνα κάνει το 3ο φάουλ. Σε συνδυασμό με την έξοδο του Μίλι η διαφορά πάλι στο +9 για τους Ιταλούς με τον Τζέιμς να έχει βρει ρυθμό. Στο δεκάλεπτο αυτό ο Ολυμπιακός έφαγε 3 περισσότερους πόντους (26) απ’ όσους έφαγε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η εικόνα του 4ου δεκαλέπτου ίδια. Οι Ιταλοί είχαν στο 2ο ημίχρονο 6/13 τρίποντα με τους Πειραιώτες 2/15. Η διαφορά έφτασε στους 16 με 6’ να απομένουν αλλά δύσκολα υπήρχε γυρισμός. Με Γκος και Σάσα οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο -9 αλλά ο MVP του αγώνα Τζέιμς τελείωσε το ματς με 2 συνεχόμενα καλάθια. Τελικό σκορ 66-57, εκτός του Μίλι και του Βεζένκοφ οι υπόλοιποι κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα, Ο Γκος είχε ξεσπάσματα αλλά συγχρόνως έκανε πολλά λάθη και σε άμυνα και σε επίθεση. Ο Σπανούλης ο μεγάλος άτυχος της βραδιάς αφού με αυτόν στο γήπεδο όπως φάνηκε ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να περιμένει σε κάτι καλύτερο και οι πιθανότητες να είναι έτοιμος για τη τελευταία διαβολοβδομάδα είναι ελάχιστες.

Υ.Γ. Ο Παπανικολάου έπαιξε 38’ και η εμφάνιση του δε τα δικαιολογεί. Ο Τουπάν 5’ και αυτά στη θέση 2 στο 1ο ημίχρονο.

Υ.Γ.1 Υπάρχουν παίκτες που παίζουν παραπάνω ενώ είναι κακοί και κάποια παλεύουν για παραπάνω λεπτά

Υ.Γ.2 Πολύ κακό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό για την εποχή.