60-58 και μετά ΠΑΡΩΔΙΑ!!!

Διαμαντής Κ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 5 συνεχόμενες ήττες φέτος στη Euroleague ρεκόρ που έχει να ξανακάνει από το 2007-08. Ήττες που έχουν συνοδευτεί με κακές εμφανίσεις. Τελευταίο καλό ματς για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο αγώνας με το Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ στις αρχές του 2019. Μετά από αυτό η ομάδα έχει πάρει τη κατιούσα. Οι λόγοι γι’ αυτό είναι πολλοί όπως και οι υπαίτιοι. Η ομάδα αν και φαινόταν μέχρι τα τέλη του 2018 πως πήγαινε καλά έδειχνε σημάδια πως θέλει 1-2 πινελιές για να γίνει πιο πλήρης. Η μια τελικά προσθήκη έκανε να γίνει 2 ολόκληρους μήνες γιατί ψάχνανε το τέλειο. Ο Μπλατ πιστεύει απ’ ότι φαίνεται πολύ στις αρχές του αλλά το πλάνο που είχε στην αρχή της σεζόν με το συγκεκριμένο ρόστερ έχει πάψει να το εφαρμόζει μετά το πρώτο μήνα παραγκωνίζοντας αδικαιολόγητα τις περισσότερες φορές παίκτες και ρίχνοντας το βάρος σε 3-4 οι οποίοι πλέον ξεφουσκώνουν. Σημαντικό γεγονός που έχει επηρεάσει το σύνολο του σωματείου του Ολυμπιακού είναι το ηχητικό του Πρίντεζη και τα οφειλόμενα προς αυτόν από την ομάδα. Το λάθος για εμένα προσωπικά είναι ο τρόπος αντιμετώπισης της αποκάλυψης του ηχητικού. Το γνώριζαν 40 μέρες πως κυκλοφορεί και όταν βγαίνει επίτηδες ή όχι πριν τον προημιτελικό με το Παναθηναϊκό ο μεν Πρίντεζης κάνει μια τυπική δήλωση: “Γνώριζα ότι υπάρχει είναι παράνομο” και η ομάδα βγάζει ανακοίνωση. Εκεί θέλει συνέντευξη τύπου και ξεκαθαρίζεις πολλά για να δείξεις τη δυναμική σου. Όσο επαγγελματίες και να είναι οι παίκτες είναι λογικό να επηρεάζονται σε λογικά πλαίσια.

Όσο αφορά το χθεσινό αγώνα το πρώτο ημίχρονο και στα 2 δεκάλεπτα είχε την ίδια εικόνα. Ο Ολυμπιακός ήταν στο καλάθι με τη ΤΣΣΚΑ και αυτό δεν οφειλόταν στην άμυνα του αφού ο Σέρχιο στο 1ο δεκάλεπτο και ο Ντε Κολό στο 2Ο έκαναν παρέλαση μέσα στη ρακέτα με λεϊ απ ή ασιστ στους συμπαίκτες τους αλλά στην επίθεση του και τις καλές συνεργασίες κυρίως του Λεντεϊ με το Σπανούλη. Ο Αμερικάνος πρόσφερε πάλι πολλά περισσότερα και στις 2 πλευρές του γηπέδου παίζοντας ως 4. Οι Ρώσοι στην επίθεση πήγαιναν στο one to one γιατί έχουν παίκτες που μπορούν να εκμεταλλευθούν κάθε μικρό πλεονέκτημα που θα βρουν. Τα σεντερ τους δε σκόραραν αλλά έκαναν πάρτυ στα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες βρήκαν βοήθειες τόσο από το Μπόγρη αφού ο Μίλι ήταν εκτός αγώνα από νωρίς, από το Βεζένκοφ όσο και από το Γουέμπερ ο οποίος έχει 2 στοιχεία που κανείς ως τώρα στην ομάδα δεν είχε. Στην επίθεση είναι ο μόνος που μπορεί να κάνει διείσδυση χωρίς pick n roll και στην άμυνα η πίεση του στη μπάλα και στις παγίδες. Ο Πρίντεζης έκανε καλό παιχνίδι μετά από καιρό εκμεταλλευόμενος τα βαριά κορμιά της ΤΣΣΚΑ στο 4.

Το 3ο δεκάλεπτο έχει την ίδια εικόνα και σου έδειχνε πως ο αγώνας θα πάει σε ντέρμπι μέχρι το τέλος και ίσως εκεί για τους ερυθρόλευκους μέτραγε η έδρα (υποτιθέμενη έδρα). Όμως το τρίποντο του Πρίντεζη για το 60-58 στο 36’ μετά από μια πολύ ωραία οργανωμένη επίθεση έμελλε να είναι η αρχή του τέλους του αγώνα. Ο Ιτούδης παίρνει time out το σκορ γίνεται 63-63 στο επόμενο λεπτό και από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβρισκε καλάθι με τα κιάλια και οι Ρώσοι έκαναν party με τους ψηλούς της να καρφώνουν συνεχώς στη ρακέτα του Ολυμπιακού. Επιμέρους σκορ στα τελευταία 14’ 17-34 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Το κακό δεν είναι η ήττα απέναντι σε μια ομάδα με τρομερό budget χωρίς να παίζει κάποιο τρομερό μπάσκετ αλλά η εικόνα της ομάδας από τη στιγμή που η διαφορά πήγε στο 63-70. Ο Σπανούλης και ο Γουέμπερ με 4 φάουλ παρ’ όλα αυτά ο coach επιλέγει να τους βάλει στο σημείο που η ομάδα χρειάζεται πίεση και οι διαιτητές δίνουν όλες τις επαφές, πως θα κάνουν άμυνα με τα μάτια. Παράλληλα βάζει το Τουπάν ο οποίος κάνει 2 καλές άμυνες και τον βγάζει πάλι έξω χωρίς λόγο ενώ κρατά για 15’ συνεχόμενα το πολύ κακό στην άμυνα και άστοχο στην επίθεση Γκος. Ο Παπανικολάου δίνει ενέργεια αλλά τίποτα άλλο όμως επιμένει σε αυτόν και βάζει το Τίμα μετά τα πρώτα 24” του 1ο ημιχρόνου στο 2ο ημίχρονο 4’ πριν το τέλος για ποιο λόγο, ο οποίος γίνεται και αποδέκτης αποδοκιμασιών από τους οπαδούς αδικαιολόγητα. Μπόγρης Βεζένκοφ στα κρίσιμα λεπτά του 2ου ημιχρόνου δε πατούν παρκέ αλλά μόνο ο Σασα στο τέλος με το ματς στους 20 πόντους, γιατί;! Όλα αυτά αναφέρονται στο ότι ο coach είχε ένα πλάνο, άρχισε να το εφαρμόζει και ξαφνικά αρχίζει να παραγκωνίζει παίκτες Τουπάν, Βεζένκοφ, Μπόγρη, Μάντζαρη και Τίμα και να στηρίζεται σε 4-5 σε επίπεδο Euroleague δε γίνεται. Το rotation έχει πάει σε άλλα επίπεδα. Ένα λάθος στη τακτική από τους 5 προαναφερόμενους παίκτες σημαίνει αυτόματα πάγκος και ξαναμπαίνεις αν το ματς έχει χαθεί στο τέλος. Στοιχεία που όσο και επαγγελματίας να είναι ένας παίκτης δε τον βοηθάνε να παίξει ελεύθερα αλλά με πίεση μη κάνει λάθος.

Υ.Γ.1 Η Euroleague είναι από τις διοργανώσεις που κανείς από τον Οκτώβρη – Νοέμβρη δεν έχει κλειδώσει καμία θέση στη κατάταξη με 1-2 μόνο εξαιρέσεις. Αυτό τη κάνει ανταγωνιστική.

Υ.Γ.2 Χωρίς να κρίνω εγώ την αξία του Μπλατ ως προπονητής αυτό που μπορώ να πω είναι πως αν αυτή την εικόνα την έδειχνε ομάδα με άλλο προπονητή δε ξέρω αν ο coach θα ήταν ακόμα στο πάγκο, μόνο αν τον έσωζε η πολιτική των Αγγελόπουλων πως δε φεύγει προπονητής πριν το τέλος. Οι οπαδοί και οι δημοσιογράφοι δε θα είχαν την ίδια υπομονή.

Υ.Γ.3 Πλέον κάθε ματς τελικός σε συνδυασμό με τα άλλα παιχνίδια.