Άμυνα και Σάσα έφεραν τη νίκη

Διαμαντή; Κ.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σήμερα τη Xίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα με τα πολλά προβλήματα και με το 7-11 ως τώρα στην Euroleague. Ο Σβεντ δεν έχει επανέλθει από το τραυματισμό του χεριού του, ο Γκιλ ίσως έπαιξε το τελευταίο ματς φέτος στη Euroleague αφού πάει Αμερική για εγχείριση στο ισχίο και ο Μόνια εκτός. Οι Πειραιώτες πλήρεις αφού ο Μιλιτούνοφ είναι πάλι πίσω από την ίωση που τον έριξε στο κρεβάτι. Η ομάδα του Μπλατ φαινόταν πως θα είχε ένα εύκολο βράδυ αφού είχε ρυθμό, τον κόσμο της δίπλα, ξεκούραστους παίκτες παρ’ όλο που η Χίμκι κάνει κάποια καλά παιχνίδια δεν είναι η περσινή ομάδα γι αυτό και είναι στη 13η θέση. Και έτσι έγινε και όλα τα παραπάνω βοήθησαν τον Ολυμπιακό να παίξει σκληρή άμυνα και να σκοράρει με καλάθια εντός και εκτός ρακέτας. Οι Ρώσοι προσπαθούσαν να πάνε τον αγώνα σε αργό ρυθμό αλλά η άμυνα των Πειραιωτών και η αστοχία τους, τους έκαναν να κυνηγάνε τον Ολυμπιακό σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ένα δείγμα τι θα ακολουθούσε. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 3 πόντους στα πρώτα 6’ αφού όλες οι αλλαγές λειτουργούσαν σωστά και τα deflection (ο νέος μπασκετικός όρος) έδιναν ώθηση στον Ολυμπιακό να τρέξει. Σκόραρε με πολλές ωραίες κινήσεις στην επίθεση είτε με τον Παπανικολάου είτε με το Μιλιτούνοφ. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 20-11. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν περίεργο η Χίμκι μείωσε 20-18 στο 15’ αλλά αυτό δεν οφειλόταν τόσο στους ίδιους τους Ρώσους ότι βρήκαν ρυθμό αλλά ότι οι παίκτες του Μπλατ είχαν μπλοκάρει στην επίθεση και μόνο. Δύο λεπτά αρκούσαν στο τέλος να ξαναμπεί το τρένο στις γραμμές και 6 διαδοχικοί πόντοι του Μιλιτούνοφ και 1 buzzer beater του Στέρλιενκς να κλείσει το ημίχρονο στο 32-22. Οι Πειραιώτες είχαν δεχτεί μόνο 22 πόντους τρομερό στατιστικό.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην άμυνα δεχόμενος και σε αυτό το δεκάλεπτο μόνο 14 πόντους αλλά πήρε μπρος και στην επίθεση. Βασικοί άξονες και στις 2 πλευρές ο Παπανικολάου και ο Βεζένκοφ. Άξιος συμπαραστάτης τους ο Στέρλιενκς που έβαλε 8 πόντους με 2 τρίποντα. Ο Μιλιτούνοφ καθάρισε ότι υπήρχε στον αέρα και στις 2 ρακέτες. Η διαφορά σταμάτησε στο +19 (55-36) στο 30’. Το 4ο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία με τους Ρώσους (Γκιλ και Μικελ) να προσπαθούν να συμμαζέψουν τη διαφορά μέχρι το -12. Οι παίκτες του Μπλατ  αποσυντονιστήκαν με κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, εκνευρίστηκαν αλλά ένα time out του coach και η είσοδος του Βεζένκοφ που σκόραρε και έκλεισε τρύπες τέλειωσαν τον αγώνα.

O Ολυμπιακός είχε 5 παίκτες διψήφιους αλλά 3 από αυτούς ήταν σημαντικοί για την ομάδα σήμερα. Ο Παπανικολάου σε 30’ είχε 14 πόντους με 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο. Ο Βεζένκοφ 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2 κλεψίματα. Τέλος ο Μιλιτούνοφ σε 28’ 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Σημαντική συνεισφορά είχαν ο Πρίντεζης με 10 πόντους και ο Στέρλιενκς με 11. Τα γκαρντ της ομάδας δεν ήταν σε καλή μέρα ούτε ο Γκος ούτε ο Σπανούλης. Επίσης ο Λεντέι για πρώτη φορά έμεινε άποντος σε όλο τον αγώνα και ίσως έκανε το πιο ανούσιο/κακό αγώνα του φέτος. Ο Μπόγρης γύρισε στα λεπτά του 3ου σέντερ και Μάντζαρης και Τουπάν δεν έδωσαν τίποτα. Ο Τίμα ο μοναδικός παίκτης που δεν έπαιξε.

Ακολουθεί αγώνας με τη Φενέρ ένα διπλό που θα δώσει πάλι πολλές πιθανότητες στον Ολυμπιακό για το πλεονέκτημα που θα έρθει φυσικά κρατώντας ανέπαφη την έδρα του.

Υ.Γ. Βεζένκοφ αξίζεις πολλά περισσότερα λεπτά!!

Υ.Γ.1 Διαίσθηση ότι η ομάδα δε θα πάρει γκαρντ.