ΠΑΠ WELCOME BACK!!

Διαμαντής Κ.

Ο τίτλος αναφέρεται στον Παπανικολάου για πολλούς διαφορετικούς λόγους. Αρχικά για τα τρίποντα το 1ο  που οδήγησε στην παράταση και το 2ο στο έξτρα πεντάλεπτο που οδήγησαν στη νίκη που στο 37’ και στο ταιμ αουτ του Μπλατ με -7 να φαίνεται δύσκολη. Ακόμα γιατί εδώ και ένα μήνα είναι σε πολύ καλή φόρμα ενώ είχε ξεκινήσει κακός τη χρονιά. Κάτι που εξήγησε και ο ίδιος πως με το προπονητικό team είπαν να ξεκινήσουν χαλαρά φέτος και να φορτσάρει στη συνέχεια. Τέλος η ενέργεια που βγάζει στο αγώνα βοηθάει όλους τους συμπαίκτες του να τον ακολουθήσουν, όποιος δε μπορεί βγαίνει. Ενδεικτική φάση ένα χαμένο του ριμπάουντ και η μπάλα να βγαίνει από το χέρι του έξω χωρίς λόγο έκανε βουτιά γιατί έτσι ένιωθε.

Τώρα όσο αφορά το ματς, η Μπασκόνια ήρθε με 2 σημαντικές απώλειες και ο συνδυασμός της νίκης με Παναθηναϊκό έκανε για πολλούς το ματς να φαίνεται εύκολο. Όμως ο Ολυμπιακός 2 ώρες πριν το ματς έχασε το πιο φορμαρισμένο παίκτη του το Μιλιτούνοφ ο οποίος είναι κλειδί και μπρος και πίσω αλλά και αναντικατάστατος.  Στην 1η περίοδο οι Πειραιώτες στην επίθεση δεν ήταν κακοί σκόραραν με πολλούς διαφορετικούς τρόπους όπως με τον Παναθηναϊκό και μέσα και έξω από τη ρακέτα. Όμως το πρόβλημα ήταν στην άμυνα ξεκάθαρα. Οι παίκτες του Μπλατ ήταν soft δε μάρκαραν σωστά, μακριές αποστάσεις από τους αντιπάλους σε σημείο να μη μπορούν ούτε φάουλ να τους κάνουν. Το πρώτο φάουλ στο 19’. Η ίδια λογική και στο 2ο δεκάλεπτο με την Μπασκόνια να κλειδώνει μια διαφορά στους 5 πόντους. Όπως είπαμε μπροστά όλα καλά γι’ αυτό και 43 πόντους στο 1ο ημίχρονο αλλά 47 πόντους παθητικό με τους Βάσκους να έχουν ποσοστό στα δίποντα κοντά στο 90% και 1 λάθος. Όλα αυτά οφείλονταν σίγουρα στην έλλειψη του Μιλιτούνοφ πίσω αφού ο Γάλλος Πογιέ και ο Χουέρτας έκαναν πάρτυ.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκινάει άσχημα με τη διαφορά στο -8 όμως Μπόγρης, Παπ, Μάντζαρης μαζί με Πρίντεζη και Γκος αποφασίζουν να παίξουν άμυνα και μετατρέπουν το 43-51 σε 55-53. Όμως εκεί η μπάλα 2 φορές κολλάει μπροστά και ο δαιμόνιος Βιντόζα  βρίσκει ρυθμό ενώ στο 28’ ο Μπλατ αποφασίζει να αλλάξει τη πεντάδα με φρέσκους παίκτες Σπαν, Στέρλιενκς, Τουπάν και Βεζένκοφ και να μετατρέπουν το +2 σε -7 στο 30’. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πλησιάζει στο -2 αλλά πάλι η Μπασκόνια με Βιντόζα, Χούερτας και Πογιέ  φτάνει στο 37’ τη διαφορά στο -7 για τον Ολυμπιακό. Ο Μπλατ παίρνει time και βάζει μέσα Λεντέι, Πρίντεζη, Γκος, Παπ και Μάντζαρη και σε λιγότερο από λεπτό η διαφορά πάει στο καλάθι. Στο τέλος ξεκινάνε οι κινήσεις τακτικής με κίνηση ματ του Μπλατ στα 16’’ μετά από time και στο -3 κάνει επίθεση σε 2’’ με τρομερές αλλαγές και το Γκος να σκοράρει με λέι απ. Οι Πειραιώτες κάνουν φάουλ στο Βιντόζα ο οποίος κάνει 2/2. Οι Βάσκοι στο +3 με 7’’ και για περίεργο λόγο δε πιέζουν δε κάνουν φάουλ και ο Παπανικολάου βρίσκει ένα τυχερό 3ποντο και στέλνει το ματς στη παράταση. Εκεί ένα 2ο τυχερό τρίποντο του Παπανικολάου βάζει το τρένο στις ράγες. Οι ίδιοι 5 συνεχίζουν τη σκληρή άμυνα και στην επίθεση με τρομερή αυτοπεποίθηση παίρνουν τη νίκη με 91-87.

Παίκτες για αναφορά μόνο 6. Ο Παπανικολάου  για τους 22 πόντους με 6/7 τρίποντα και με απίστευτη ενέργεια και ψυχραιμία αφού στο τέλος είχε 4/4 βολές. Ο Λεντέι ενώ ξεκίνησε μέτρια, στο 2ο ημίχρονο τα έβαλε με τα θηρία, κατέβασε 9 ριμπάουντ με 6 επιθετικά και σύνολο 23 πόντους κάλυψε σε μεγάλο βαθμό το κενό του Μιλιτούνοφ. Επόμενως παίκτης ο Πρίντεζης έπαιξε 38’ με 19 πόντους, 5 ασιστ και 4 ριμπάουντ. Τα έβαλε με τον πιο δυνατό Βόιτμαν αλλά τον κέρδισε κατακράτος. Ο Γκος με το Μάντζαρη δίπλα του νιώθει πιο πρωταγωνιστής και ενώ καίει η μπάλα δε φοβάται. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 6 ασιστ σε 40’. Ο Μάντζαρης για 4ο συνεχόμενο αγώνα δε ξεκινάει μόνο το ματς αλλά το τελειώνει γιατί είναι ο καλύτερος γκαρντ του Ολυμπιακού στην άμυνα και ηρεμεί την ομάδα στα διαστήματα του «τρελαινόμαστε». Αν σκόραρε θα ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικός. Τέλος ο Μπόγρης το μοναδικό δυνατό κορμί σήμερα πάλεψε όχι όσο θα ήθελαν πολλοί αλλά ήταν από τους παίκτες που πρόσφεραν και είχαν θετικό πρόσημο στο τέλος, με 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.  Οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας δε πρόσφεραν καθόλου και φαίνεται από το χρόνο συμμετοχής των 6 προαναφερθέντων. Ο Σπανούλης και ο Στέρλιενκς στα 11’ ο καθένας δε έδωσαν τίποτα στην επίθεση και συγχρόνως ήταν εύκολη λεία για τα γκαρντ των Βάσκων. Τίμα και Τουπάν με τέτοιο Παπανικολάου δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι. Ο Βεζένκοφ είχε δύσκολο έργο απέναντι στο Γερμανό.

Υ.Γ. Ο Μπλατ ίσως δικαιώθηκε με τη μη χρήση Σπανούλη στο τέλος αλλά για μένα εκτίθεται όχι τόσο με τις εμφανίσεις του Μάντζαρη αλλά με τη μη χρησιμοποίηση του σε αντίστοιχα ματς που σε κέρδιζαν τα αντίπαλα γκαρντ.

Υ.Γ.1 Ο coach είχε πει μετά το ματς με το ΠΑΟ κάνουμε φάουλ μόνο όταν πρέπει. Σε 19’ μόνο μια φορά έπρεπε;

Υ.Γ.2 Νίκες που δένουν την ομάδα, φέρνουν την ηρεμία αλλά δε πρέπει να καλύπτουν τα κενά. Εγώ πιστεύω η ομάδα θέλει 2ο ψηλό και όχι γκαρντ, αν είναι να διαλέξω ένα από τα δύο. Εκτός και αν ο Μπλατ πιστεύει στον Αγραβάνη.