Τυφώνας ΣΕΦ χτύπησε στο Πειραιά

Διαμαντής Κ.

Ένα ιδιαίτερο ματς είχαμε σήμερα για πολλούς λόγους, αρχικά ο ΠΑΟ είχε 2 νίκες φέτος απέναντι στον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες ήξεραν πως με ήττα σήμερα θα χάλαγαν όλο το κλίμα και οι πράσινοι βρίσκονται σε νέα κατάσταση λόγω αλλαγή προπονητή. Στη πράξη ο Ολυμπιακός σήμερα πέρασε σα τυφώνας στο ΣΕΦ αφού για 40’ ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο. Μετά το 0-2 ο Παναθηναϊκός δε ξαναπήρε το προβάδισμα. Οι κόκκινοι μπήκαν με γκάζια πίεζαν τρομερά στην άμυνα, έκαναν αλλαγές και στην επίθεση παρόλο που ξεκίνησαν με 1 εύστοχο τρίποντο στη συνέχεια τάιζαν τη ρακέτα με το Μιλιτούνοφ να κάνει πάρτυ. Τρομερή συνεισφορά σε αυτό το σημείο και ο Πρίντεζης με σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια. Η διαφορά αυξήθηκε αλλά η είσοδος του Μήτογλου και η έξοδος του Μιλιτούνοφ έφτασε τη διαφορά στο +2 για τους Πειραιώτες στο 9’. Στο 2Ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και το ίδιο επιθετικό στυλ να αυξάνει τη διαφορά με το 2ο εύστοχο τρίποντο του στο 14’. Ο Λεκαβίτσιους πίεσε στην άμυνα αλλά η επίθεση του Παναθηναϊκού δεν έβρισκε λύση και όπως πάντα τα τρίποντα δε κερδίζουν αλλά δίνουν τη διαφορά και έτσι έγινε με τρίποντα Στέρλιενκς και Γκος ο Ολυμπιακός πήγε στο ημίχρονο με +16 με το εντυπωσιακό παθητικό 25 πόντους.

Το 3ο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες είναι τις περισσότερες φορές το κακό τους έτσι φάνηκε να γίνεται και σήμερα μέχρι το τρίποντο του Παπανικολάου που έδωσε πάλι ρυθμό, το Μιλιτούνοφ να κάνει πλάκα κάτω από τις ρακέτες και το Στέρλιενκς να βλέπει το καλάθι σα βαρέλι και να στέλνει τη διαφορά στους 20 και να κλείνει το δεκάλεπτο με τρελό καλάθι και φάουλ του Σπανούλη. Εντυπωσιακό πάλι οι 40 πόντοι παθητικό σε 30’. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη το Λεκαβίτσιους και 2 κλασικές φάσεις Καλάθη-Γκιστ μείωσε τη διαφορά στο -14στο 34’. Ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε πως δύσκολα μπορούσε να γίνει κάποια ανατροπή. Η ομάδα του Μπλατ ηρέμησε πήρε σωστές επιλογές, πέρασε τη μπάλα πάλι στη ρακέτα και ο αγώνας παιζόταν πλέον για τη διαφορά. Ο Καλάθης με 2 τρίποντα είχε τη διαφορά υπέρ της ομάδας του αλλά ένα χαζό αντιαθλητικό του Παππά και ένα χαμένο λεϊ απ τον Γκίστ έκλεισαν το σκορ στο 79-65 με τον Ολυμπιακό διπλά νικητή.

Όσον αφορά τους παίκτες της ομάδας του Μπλατ μεγάλος ηγέτης ήταν ο Σέρβος σέντερ ο οποίος είχε double double από το 15’. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 41 σύστημα αξιολόγησης σε 30’. Δεύτερος σε προσφορά ο Παπανικολάου με εμφάνιση εποχής πριν φύγει για τη Μπαρτσελόνα. Εντυπωσιακός στην άμυνα με 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 12 πόντους με 3 τρίποντα σε καίρια σημεία. Τρομερή ενέργεια που έσπρωχνε όλη την ομάδα. Ακόμα σημαντικοί παίκτες των Πειραιωτών σήμερα ήταν ο Στέρλιενκς που παρόλο που ξεκίνησε με 2 λάθη τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Αφανής ήρωας και έκπληξη του αγώνα ο Μάντζαρης, που με Νταρουσάφακα δεν έπαιξε λεπτό, να ξεκινά βασικός και να κλειδώνει το Καλάθη. Σε πολλά σημεία ηρέμησε την ομάδα και αν ήταν εύστοχος θα είχε κάνει γεμάτο ματς. Ο Πρίντεζης πολύ ουσιώδης και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε με τον Τόμας ούτε με το Μήτογλου. Ο Σπανούλης δεν έκανε καλό αγώνα έπαιξε 18’ αλλά δε πήρε ακραίες ενέργειες αφού δε χρειάστηκε και υπήρχαν άλλοι που έτρεχαν την ομάδα. Ο Γκος δε βοήθησε εκτός από κάτι ξεσπάσματα αλλά ήταν σημαντικός στις αλλαγές στην άμυνα. Ο Λεντέι κακός και βγήκε εκτός κλίματος με τα 2 γρήγορα φάουλ. Ο Βεζένκοφ έδωσε ανάσες και μόνο στο Πρίντεζη και ο Τουπάν ήταν δύσκολο να βρει περισσότερο χρόνο με την εντυπωσιακή εμφάνιση του Παπανικολάου. Ο Μπόγρης έδωσε χρόνο στο Μίλι και κόντραρε το Παπαγιάννη.

Κάτι τελευταίο για το προπονητή του Ολυμπιακού. Ίσως είναι το πιο διαβασμένο του ματς. Χτύπησε σε όλες τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού κάτω από τη ρακέτα. Κλείδωσε το Καλάθη με το Μάντζαρη και σε όλες τις αλλαγές ήξερε ποιους παίκτες να αφήσει ελεύθερους  στα τρίποντα. Έρχεται διαβολοβδομάδα με Ισπανικές ομάδες Μπασκόνια στο ΣΕΦ και Ρεάλ στη Μαδρίτη. Οι Πειραιώτες θα είναι σίγουρα ευτυχισμένοι με νίκη τη Τρίτη και ότι έρθει στη Μαδρίτη. Σημαντικότερο ματς της Τρίτης. Το ματς της Πέμπτης μπορεί να σου δώσει θέση στη 4αδα.

Υ.Γ.1 Μάντζαρης είναι χρήσιμος για κάποια λεπτά κάνει πράγματα που κανένα άλλο γκαρντ του Ολυμπιακού δε μπορεί να προσφέρει.

Υ.Γ.2 Μεγάλο ερωτηματικό κοντός ή ψηλός?? Τείνω στο 2ο.

Υ.Γ.3 Γιάννη Σφαιρόπουλε σε ευχαριστώ που έφερες και χαίρομαι να βλέπω το καλύερο φετινό σέντερ στην Ευρώπη.