Θύμησες κάτι από παλιά αλλά….

Διαμαντής Κ.

Ο Ολυμπιακός σήμερα έσπασε το αήττητο της Ρεάλ με 3 δεκάλεπτα ωραίο και θεαματικό μπάσκετ αλλά με το 3ο δεκάλεπτο να είναι πάλι το κακό του σημείο. Ο Μπλατ ξεκίνησε πάλι με το ψηλό σχήμα και μόνο με Γκος στα γκαρντ. Κάτι που δε φάνηκε να βολεύει την ομάδα του Πειραιά και βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-7 στα 2’. Σε εκείνο το σημείο μπήκε ο Σπανούλης και έδωσε τρομερό ρυθμό στην ομάδα. Οι Πειραιώτες έτρεξαν στην επίθεση και με το Λεντέι και Γκος σε καλή μέρα να κλείνουν το δεκάλεπτο με 29-22, διπλάσιοι πόντοι από το 1ο δεκάλεπτο του Μονάχου. Οι Μαδριλένοι δεν έμειναν αδρανείς και με το Ρούντι και το Κάρολ να πυροβολούν κάνουν το σκορ 32-32 στο 14’. Ο αρχηγός της ομάδας δαιμονίζεται θυμίζοντας κάτι από τα παλιά τα χρόνια και κάνει 4/4 τρίποντα και με το Γκος να βοηθάει  με διάφορα καλάθια να κλείνει το ημίχρονο με +11.

Όλα φαινόντουσαν πως η ομάδα θα κινηθεί στα ίδια επίπεδα και με ξεσπάσματα θα προσπαθεί να διατηρήσει τη διαφορά. Όμως εμφανίστηκε ο κακός Ολυμπιακός των 3ων δεκαλέπτων. Τα γκαρντ του Ολυμπιακού δεν έβρισκαν σκοράρισμα στο 3ο δεκάλεπτο είχαν 2 πόντους από μια βολή ο καθένας  ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαν 32 πόντους από τους  52. Οι παίκτες του Μπλατ  έβαλαν με το ζόρι 13 πόντους. Συγχρόνως ο Λάσο με τα δικά του γκαρντ Καμπάτσο και Κάρολ να κάνουν πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι με 24 πόντους. Παρ’ όλα αυτά οι Μαδριλένοι είχαν ένα μονότονο μπάσκετ  να ψάχνουν με διάφορα συστήματα το Κάρολ για να πυροβολήσει, αλλά δε μπορούσε μόνος να κερδίσει.  Ο Ράντολφ ήταν κακός έχασε και κάρφωμα και το δίδυμο Τομκινς και Ταυλορ δε πρόσφεραν επιθετικά. Υπήρχε φυσικά και ο κωμικός Ρούντι με τα διάφορα δικά του σκετς. Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς ξεκινά από το Χ εμφανίστηκε ο mister Λετονός ο οποίος έβαλε 15 πόντους με πολύ καλά στατιστικά και καθαρό μυαλό. Στην αντίδραση του Ολυμπιακού και στην τελική επικράτηση βοήθησαν και ο Μιλιτούνοφ όσο ήταν μέσα ο Ταβάρες και ο Λεντέι τόσο με σκορ όσο και με επιθετικά ριμπάουντ και άμυνα σε αλλαγές. Είχε 12 πόντους 5 ριμπάουντ και 1 κόψιμο με κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ 2,5’ πριν το τέλος. Το ματς κρίθηκε στις βολές με τον Ολυμπιακό να έχει 6/8 τις 2 χαμένες από το Πρίντεζη που πάλι κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα δείχνοντας και αρκετά κουρασμένος. Σημαντικό στοιχείο ήταν πως οι Μαδριλένοι τα 7 πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου είχαν σκοράρει 5 πόντους και αυτοί μόνο από βολές. Παρ’ όλα αυτά έχασαν κάθε πιθανότητα διεκδίκησης του ροζ φύλλου με τις χαμένες βολές στο τέλος.

ΥΓ1 Εντυπωσιακό να βλέπεις τη μάχη Μιλιτούνοφ Ταβάρες, είναι αυτό που λέμε σε άλλο επίπεδο κυριολεκτικά πάνω από τα 2,13 μέτρα.

ΥΓ2 Τα 11 σημερινά λεπτά του Μάντζαρη είναι πολύ αποδοτικά κάτι που δε φαίνεται από τη στατιστική. Μπαίνει όταν έχει πάρει φωτιά ο Ρούντι και τον σταματά το ίδιο και στο 2ο με θύμα το Καρολ.

ΥΓ3 Δική μου πρόβλεψη η Ρεάλ είναι το 1ο φαβορί για την κατάκτηση είναι η πιο πλήρης ομάδα με πολύ καλούς παίκτες.