Ένα ματς με κύριο χαρακτηριστικό το νούμερο 3

Διαμαντής Κ.

Και εξηγώ για να μη παρεξηγηθώ. Η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο ημίχρονο έμεινε στο ματς και είχε τη διαφορά στους -2 γιατί ο Ισπανός της guard Rodriguez είχε 4/5 3ποντα ενώ στα 4 πρώτα ματς της Euroleague είχε 7/16. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το κακό του Ολυμπιακού σε αυτό που έκανε τα πάντα λάθος, 7 λάθη ενώ στο 1ο ημίχρονο είχε μόνο 3. Λάθος επιλογές στη επίθεση, η άμυνα έγινε πιο soft και δε βρέθηκαν λύσεις απέναντι στο Sergio και στο Clybern. Και τέλος τα 3 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 63-63.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς δυναμικά και χωρίς το Σπανούλη. Είχε σταθερό προβάδισμα μετά το 2-0 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Μπλατ πάλι σα μια πολύ καλά κουρδισμένη μηχανή έφτασε και τη διαφορά στο +9. Αυτό συνέβη γιατί η άμυνα του ήταν κλειστή αφήνοντας στους Ρώσους το τρίποντο που μόνο όπως είπαμε ο Sergio το εκμεταλλεύτηκε. Έτρεξε στην επίθεση σε κάθε λάθος των παικτών του Ιτούδη. Ο Σπανούλης μπορεί να είχε μόνο 3 πόντους από βολές αλλά μοίρασε και οργάνωσε το παιχνίδι άψογα. Οι Ρώσσοι εγκλωβίστηκαν με τη μη εκτέλεση του Σπανούλη και γι’ αυτό η ομάδα του Πειραιά βρήκε πόντους από το Γκος, ίσως από τους ξένους ο μόνος που έχει προσαρμοστεί πιο γρήγορα, τον Πρίντεζη, το Παπανικολάου και το Λεντέϊ.

Το 3ο δεκάλεπτο απλά καταστροφικό. Οι Ρώσσοι έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, βρήκαν και τρίποντο και η διαφορά στους 9. Ο Ολυμπιακός το απόλυτο τίποτα. Έβαλε μόνο 9 πόντους. Οι Sergio, Clybern συνέχισαν να ευστοχούν και βρήκαν συμπρωταγωνιστές τον Petters και τον Higgins.  Ξεκινώντας το 4ο δεκάλεπτο λίγοι πίστευαν ότι κάτι μπορεί να γίνει μιας και οι Ρώσσοι βρήκαν ρυθμό, ο Ολυμπιακός στο σκοράρισμα πλην Γκος, Πρίντεζη δεν είχε συμπαραστάτες και αρκετοί παίκτες ήταν σε κακή βραδιά. Όμως η σφικτή άμυνα επέστρεψε με Μάντζαρη, Γκος, Σπανούλη στη περιφέρεια και Πρίντεζη, Λεντέι κάτω από τα καλάθια. Ο αρχηγός λες και έβρισκε τη ΤΣΣΚΑ σε Final 4, βάζει 3 τρίποντα για να γίνει το 61-61 και 1 δίποντο για το 63-63. Εκείνη η άμυνα με τα χαμένα 3 ριμπάουντ και η κακή επίθεση του Ολυμπιακού με το Σπανούλη να ψάχνει το τρίποντο ταφόπλακα για τους Ρώσους από τα 8 μέτρα οδήγησαν στην ήττα με μια πικρή γεύση.

Υ.Γ.1 Τρία ριμπάουντ χαμένα και όλα ξεκινάνε από τη λάθος εκτίμηση του Πρίντεζη στο 1ο να καλύψει τη μπάλα πριν τη βουτήξει ο Clybern.

Υ.Γ.2 Έχει ακούσει πολλά αλλά το καθαρό μυαλό του και η άμυνα του είναι που δίνουν ρυθμό στην ομάδα φέτος, Μάντζαρης.

Υ.Γ.3 Τίμα η πιο απογοητευτική μεταγραφή ως τώρα. Τουπάν και Λεντεϊ με σκαμπανεβάσματα.