Με το δεξί ο Παναθηναϊκός στην Euroleague νίκησε με τον Ερυθρό Αστέρα 87-82

Από τον Μάνο τον πράσινο

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Euroleague ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε εντός έδρας του Crvena Zvezda mts Belgrade με 87-82.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντεσόν Τόμας με 18 πόντους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Μάνου Παπαδόπουλου τον Τζέιμς Γκιστ για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα μας από το 2012 ως το 2019.

Crvena Zvezda mts Belgrade ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 5-0, ενώ στο 3’ ξέφυγε με 8-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα εννιά πόντων στο 8’ (8-17), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 17-14. Στο 12’ οι «πράσινοι» πέτυχαν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 18-17, ενώ στο 14’ προηγήθηκαν με 24-19. Στο 16’ ο Crvena Zvezda mts Belgrade πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 26-24, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, όμως, να κλείνει το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 37-35. Με την έναρξη της επανάληψης το «τριφύλλι» ξέφυγε με 42-35, αλλά στο 22’ οι Σέρβοι μείωσαν σε 42-40. Οι «πράσινοι» πήραν «αέρα» 11 πόντων στο 26’ (55-44), ενώ στο 28’ η διαφορά ανήλθε στους 14 πόντους (63-49). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-53, με τον Crvena Zvezda mts Belgrade να ξεκινά την τελευταία περίοδο με ένα σερί 4-0 (66-57). Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 74-60 στο 33’, όμως η σερβική ομάδα απάντησε με ένα επιμέρους 7-0 για το 74-67 του 34’. Στο 36’ μείωσε σε 76-70, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε τη νίκη με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):Τόμας 18, Ράις 12 (1), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 2, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 11 (1), Καλάθης 21 (3), Oυάιλι 2, Μήτογλου 6.

CRVENA ZVEZDA MTS (Τόμιτς): Μπράουν Ντ. 5 (1), Τσόβιτς, Μπράουν Λ. 3 (1), Περπέρογλου 15 (2), Νταβίντοβατς 3 (1), Λάζιτς, Φαγιέ 3 (1), Μπαρόν 15 (3), Ντόμπριτς 6, Γκιστ 22, Τζένκινς 8, Ότζο 2.