Έκανε το 2-2 ο Προμηθέας 70-54 την ΑΕΚ, όλα θα κριθούν στο Ο.Α.Κ.Α.!!!

Από το pameathlitika.gr

Στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι θα κριθεί η δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς της Betshop Basket League.

Ο Προμηθέας νίκησε και πάλι στην Πάτρα, με 70-54, και έκανε το 2-2 απέναντι στην ΑΕΚ, που την ερχόμενη Παρασκευή (7/6) θα είναι η οικοδέσποινα στο παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση.

Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα επικρατήσει στη σειρά θα αντιμετωπίσει στους τελικούς της Betshop Basket League τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Αν προκριθεί η ΑΕΚ θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, ενώ αν προκριθεί ο Προμηθέας, θα έχει μειονέκτημα.

Τη διαφορά στην αναμέτρηση της Πάτρας την έκαναν σε μεγάλο βαθμό οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο με τον Προμηθέα να «παίρνει» 37 πόντους και την ΑΕΚ μόλις 10. Επίσης παρότι οι δύο ομάδες είχαν από 16 λάθη, οι γηπεδούχοι είχαν 19 πόντους από λάθη αντιπάλου και η ΑΕΚ 8.

Ο Παρκς είχε 16 πόντους και ο Μέιερ 11 για τον Προμηθέα που τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 21/37 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα και 2 μπλοκς.

Από την άλλη πλευρά για την ΑΕΚ που είχε 14/34 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 14/21 βολές, 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 μπλοκς, οι Σαντ Ροος και Θίοντορ είχαν από 12π.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης Προμηθέας και ΑΕΚ ήταν κοντά στο σκορ (10-9 στο 6′). Ωστόσο ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων, άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 19-9 στο 9′ και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-14.

Ο Παρκς ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ 24-14 στο 12′ με την ΑΕΚ να μειώνει σε 27-21 στο 15′ με τρίποντο του Γιορκ. Με ένα μικρό 5-0 οι Πατρινοί άνοιξαν και πάλι το προβάδισμά τους στο +11 (32-21) και το συντήρησαν ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που τους βρήκε να προηγούνται με 38-29.

Ο Μπράουν έκανε το 40-29 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ωστόσο η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά. Με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 40-37 ενώ στο 26′ ο Θίοντορ μείωσε εκ νέου σε 46-43. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όμως οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν δίχως σκορ εντός παιδιάς. Αποτέλεσμα ήταν ο Προμηθέας να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 5-1 και κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με +7 (51-44).

Έλις και Μπράουν συνέχισαν το σερί του Προμηθέα, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους (54-44) ενώ ο Έλις στο 33′ με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 57-46. Δύο τρίποντα από τους Λίποβι και Κασελάκη, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 για τον Προμηθέα που προηγήθηκε με 63-49 στο 35′. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα και στο 38′ ο Παρκς ανέβασε τη διαφορά στο +15 (67-52). Το φινάλε βρήκε τον Προμηθέα να επικρατεί με 70-54 με αυτό το +16 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54.