Νίκησε και στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ ο Προμηθέας 68-76

Από το pameathlitika.gr

Μία θέση στα ημιτελικά της Betshop Basket League εξασφάλισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Προμηθέας, αφού ζευγάρωσε τις νίκες του επί του ΠΑΟΚ.

Η αχαϊκή ομάδα επικράτησε του Δικεφάλου και στη Θεσσαλονίκη με 76-68. Ο ΠΑΟΚ που ήταν πολύ ανταγωνιστικός παρότι εμφανίστηκε και σήμερα με ελλειπή σύνθεση, έμεινε εκτός τελικής τετράδας για τέταρτη φορά στα τελευταία οχτώ χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ελαφρώς καλύτερος του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του το προβάδισμα, παρότι δεν βρήκε σκορ από την περίμετρο (0/7 τρίποντα). Προηγήθηκε με 9-8 στο 5ο λεπτό και 19-17 στο 10ο, έχοντας μόνο ένα λάθος. Οι γηπεδούχοι παρά την πίεση του Προμηθέα που άπλωσε την άμυνα του σε όλο το γήπεδο, συνέχισαν να αποφεύγουν τα λάθη αφού η στατιστική τους έδειξε μόλις δύο στο τέλος του πρώτου μέρους. Έτσι μετά το ισόπαλο 21-21 του 15ου λεπτού, προηγήθηκαν με πέντε στο 18ο (31-26) και πήγαν με το υπέρ τους 37-35 στα αποδυτήρια.