62-58 Ο ΠΑΟΚ τον ΑΡΗ

Από το Paoktzaki4

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε στην μεγαλύτερη διάρκεια του, το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, εμφανίστηκε ψύχραιμος στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις και πήρε στο Αλεξάνδρειο τη νίκη επί του Άρη (62-58) που του δίνει δικαίωμα να ελπίζει για είσοδο στην τελική τετράδα της βαθμολογίας της Betshop Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με την άμυνα του ανάγκασε τους γηπεδούχους να κάνουν 19 λάθη (έναντι 14 δικών του). Ο Άρης πήρε 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ήταν πολύ άστοχος από την γραμμή των βολών (13/26 έναντι 18/22 του ΠΑΟΚ).

Οι Ουίλιαμ Χάτσερ (11 πόντοι και 4 ασίστ), Βαγγέλης Μαργαρίτης (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ), Μιλένκο Τέπιτς (9 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και ο Αντώνης Κόνιαρης (8 πόντοι με 3/3 βολές, 1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο) ήταν οι καλύτεροι των νικητών, που ισοβαθμούν με τον Προμηθέα και το Περιστέρι Βίκος Cola στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Από τους «κίτρινους» που έμειναν στις 6 νίκες στις πρώτες 20 αγωνιστικές της Betshop Basket League, προσπάθησε περισσότερο ο Βασίλης Τολιόπουλος (13 πόντοι με 4/9 τρίποντα).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην συνάντηση και προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο τετράλεπτο, με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Κόνιαρη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα του οκτώ πόντων (19-11) ύστερα από τρίποντο του Χάτσερ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Θοδωρή Ζάρα, που έδωσε στον ΠΑΟΚ διψήφια διαφορά (22-11). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντο του Μπορίς Νταλό και δύο καλάθια του Μάικ Κάιζερ μείωσε στους τέσσερις (22-18 στο 12’).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καλάθι του Ντάριους Γκάρετ και δύο βολές του Ζάρα (26-18) και λίγο μετά το 14’, ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (32-22) με πρωταγωνιστή τον Μαργαρίτη. Με δύο βολές του Χρυσικόπουλο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 11 (40-29), 26’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +9 (40-31), ύστερα από δύο βολές του Λάκι Τζόουνς.

Οι «κίτρινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους στην τρίτη περίοδο και με σερί 6-0 σε διάστημα τριών λεπτών με δύο καλάθια του Λευτέρη Μποχωρίδη μείωσαν στους 4 (42-38) λίγο μετά το 25’. Ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεση του και με δύο σερί τριποντα των Ραμόν Χάρις, Βασίλη Τολιόπουλου και μια ακόμη βολή του 23χρονου γκαρντ προσπέρασε με 45-44 στο 29’.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε άμεσα και με σερί 12-0 με τους Χάτσερ, Τέπιτς να πετυχαίνουν από 5 πόντους με ένα τρίποντο, προηγήθηκε με 11 (56-45) επτά λεπτά πριν την λήξη του ντέρμπι. Με νέο καλάθι του Χάτσερ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 12 (58-46) στο 35’.

Το ντέρμπι, ωστόσο, δεν κρίθηκε εκεί, καθώς οι «κίτρινοι» με τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ένα του Μποχωρίδη και δύο του Τολιόπουλου, πλησίασε στους τρεις (58-55) στο 38’. Με δύο βολές του Νταλό ο Άρης μείωσε στο καλάθι (59-57), με 59’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Μποχωρίδης είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά ευστόχησε σε 1/2 βολές (59-58), 22’’ πριν την λήξη. Ο Χάτσερ τον μιμήθηκε αμέσως μετά (60-58). Στην επίθεση των γηπεδούχων ο Μαργαρίτης αρχικά και στην συνέχεια ο Φιλ Γκος έκλεψαν την μπάλα από τον Μποχωρίδη και ο Γκος με δύο βολές «σφράγισε» τηγ νίκη του ΠΑΟΚ (62-58).

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Πετύχαμε μια νίκη απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο όπως είναι ο Άρης ανεξαρτήτως κατάστασης. Αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά και για λόγους γοήτρου και βαθμολογικούς.

Ελέγξαμε το παιχνίδι για 40’ σε μια πολύ δύσκολη έδρα, θεωρώ ότι κερδίσαμε απόλυτα δίκαια. Για ακόμα μια φορά συγχαρητήρια στους παίκτες. Προετοιμαστήκαμε να παίξουμε ένα σκληρό και ιδιαίτερο παιχνίδι. Ήταν μια… κλωτσοπατινάδα και δε θα μπορούσε να έχει άλλο αποτέλεσμα μετά από τόσα λάθη.

Αν σε κρατάνε, σε χτυπάνε, και σε… κλωτσάνε πως να βάλεις καλάθια. Έχουμε κερδίσει αυτό ματς, ήρθαμε εδώ να παίξουμε μπάσκετ, τι είναι αυτό; Εγώ είμαι πολύ στενοχωρημένος από αυτό το μπάσκετ που παίχτηκε».